Bağlıca, Etimesgut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39.89°′N, 32.64°′E

Bağlıca
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Koordinatlar: 39°53′K 32°38′D / 39.89°N 32.64°E / 39.89; 32.64
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu
İl Ankara
İlçe Etimesgut
Nüfus (2014)
 - Toplam 10.000
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Muhtar Ömer Mermer

Bağlıca, Ankara ilinin Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski yerleşme birimlerinden olan Bağlıca’da "Köyiçi" ve "Kepir" mevkii höyüklerinde, Kalkolitik, Eski Tunç Çağı, Demir Çağı, Friğ ve Roma dönemine ait bulgulara rastlanmıştır. Türklerinde ilk iskan yerlerinden olan, 1530 yılı tahrir kayıtlarında “Bağluca” adı ile zikredilir. Ankara'nın ahi reislerinden “Ahi Mesud” ve “Ahi Şerafeddin”in yaptırdığı zaviyelerin ortak vakfıdır. Mahalle statüsünde olan Bağlıca'nın ilçe merkezine uzaklığı 5 km. dir. Ahi Mesud'un mezar yeri ise Bağlıca köyü mezarlığındadır.

23.07.2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 17 km, Etimesgut ilçesine 5 km uzaklıktadır. Çayyolu Mahallesine 3 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Sıcaklık ilçe merkezi ile 1-2 derece oynamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 10000
2013 6500

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalle olmasından sonra ekonomisi yoğun olarak inşaat sektörü, gayrimenkul ve yatırıma yönelmiştir. Modern şehircilik anlayışına uygun planlı bir yapılaşma söz konusudur. Arasta Alışveriş Merkezi mahallenin merkezinde yer almaktadır. Yargıtay Lojmanları burada bulunmaktadır. Başkent Üniversitesi bu mahalle sınırları içerisinde kalmaktadır. Ankara Üniversitesine 500 dönümlük bir araziye Sağlık Kampüsü kurmak için imar verilmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede bir ilköğretim okulu ve kolejler yer almaktadır. Sağlık ocağı ve Aile sağlığı merkezi bulunmaktadır. Koru Metrosuna Bağlıca'dan otobüsler ile ring seferleri yapılmaktadır. Ankara Batı Çevre Yolu ve Eskişehir Yolu üzerinde olması Bağlıca'nın değerini arttırmaktadır. Gelecekte Ankara'nın en büyük mahallelerinden biri olacağını şimdiden gösteren Bağlıca, yüksek gelir düzeyine sahip ve düzgün imarlı bir yerleşim birimi olmaya adaydır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]