Yapracık, Etimesgut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yapracık
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu
İl Ankara
İlçe Etimesgut
Nüfus (2014)
 - Toplam 4.000
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Muhtar Ziya Ulusoy

Yapracık, Ankara ilinin Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir. Yapracık mahallesi Bağlıca, Alacaatlı, Dodurga ve Çayyolu ile sınırdır. Çayyolu yaşamkent arazisinin yarısı yapracık mahallesinin arazisidir diğer yarısı ise alacaatlı mahallesinin arazisidir. Mahallenin kuzeybatısında Bağlıca, batısında Yaşamkent ve Alacaatlı, güneybatısında Dodurga ve İncek, güneyinde Aşağıyurtçu ve Yukarıyurtçu mahalleleri yer almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Güzel ve geniş bir arazisi vardır. Yapracık mahallesi yüksek olduğundan bu köyde tüm ankaraya kuşbakışı bakarsınız ve çayyolunun tamamı ayaklarınızın altındadır. Arazisinin bir kısmı yaşamkent içinde yer almaktadır arazisi çok kıymetlidir ve değerlenmeye 1970'li yılların başında başlamıştır. Yeraltı su kaynakları çok güçlüdür. Mahallede piknik alanları yaygın olup mahallenin ünlü Meşe Dağı 1242 m. yüksekliktedir. Meşe Dağının güney yamacında yerleşkesi vardır. Ankara'nın batısında Eskişehir yolu üzerindedir. Eskişehir yoluna uzaklığı 1 km'dir.merkeze 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi karasal iklimdir yazları serin, kışları soğuk geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 4000
2000 740

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede bir ilköğretim okulu ve lise vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur ancak en yakın sağlık ocağı 2 km uzaklıktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik, sabit telefon, internet altyapısı vardır. Doğal gaz boruları döşenmiştir. ASKİ tarafından mahallenin kanal şebekesi tamamlanmıştır. Belediye otobüsü seferleri mevcuttur.