5 Seconds of Summer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
5 Seconds of Summer

5 Seconds of Summer, Metro Theatre'da, 25 Kasım 2012.
Genel bilgiler
Köken Sydney, Avustralya
Tarzlar Pop, Pop rock
Etkin yılları 2011-günümüz
Plak şirketi Sony ATV, (sadece yayın)
Resmî sitesi www.5sos.com
Üyeler Luke Hemmings
Michael Clifford
Calum Hood
Ashton Irwin

5 Seconds of Summer Avustralyalı bir pop rock müzik grubudur. 2011 yılında, Sydney'de kurulmuş olup, grup üyeleri Luke Hemmings (vokal, gitar), Michael Clifford (vokal, gitar), Calum Hood (bas gitar, vokal) ve Ashton Irwin (bateri, vokal)'den oluşmaktadır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Seconds of Summer, Aralık 2011'de Luke Hemmings, Michael Clifford ve Calum Hood'un aynı okula (Norwest Christian Okulu) gitmesinden sonra bir araya gelip Youtube'a popüler şarkıları cover'ladıkları videoları yüklemeleriyle başladı. Chris Brown ve Justin Bieber'ın hit parçası "Next to You" cover'ları 600,000 kere izlendi. Aralık 2011'de bateristleri Ashton Irwin gruba katıldıktan sonra şuanki 5SOS oluşmuş oldu. Şu anda Youtube'da 5 milyon görüntülenme, Twitter ve Facebook'ta büyük bir takipçi kitlesine sahipler. Grup 2012-2013 yılları arasında One Direction grubunun Avrupa, Amerika, Birleşik Krallık ve Avustralya'yı içeren Take Me Home Tour adlı turunda ön grup olarak sahne almıştır. 2014 yılında Columbia'ya bağlı olarak kendi plak etiketleri olan Hi Or Hey Records'u kurmuşlar, bu etiket altında She Looks So Perfect adında bir EP ve single yayınlamışlardır. EP, Avrupa ve Birleşik Krallık için yayınlandığı 23 Mart 2014 tarihinde Birleşik Krallık Top 40 listesinde birinci sıraya yerleşmiştir

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl

Albüm detayları[değiştir | kaynağı değiştir]

! Sıralama
2012 Unplugged EP
  • Yayınlandı: 26 Haziran 2012
  • Format: Dijital yükleme
3 (iTunes)
2012 Somewhere New EP
  • Yayınlandı: 7 Aralık 2012
  • Format: Dijital yükleme, CD
4 (iTunes)

Michael Clifford[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Michael Gordon Clifford olup, 20 Şubat 1995'te doğmuştur. Avustralya Sidney'in ezik bir kasabasından

Calum Hood[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Calum Thomas Hood olup,tam 1 maldır. 26 Ekim 1996'da doğmuştur. Asyalı sanılır fakat değildir. Annesi Yeni Zelandalı babası ise İskoçur. Grubun bass gitaristidir. Asyalı değildir.

Aston Irwin[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Ashton Fletcher Irwin olup, 9 Eylül 1994'te doğmuştur. Elleri 8 metrekare olan bu arkadaşımız, Pony tişörtü giyerek punk-rock yaptığını sanmaktadır. Konuşkan ve cana yakın olarak bilinir. Grupta en güçlüdür.

Luke Hemmings[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam adı Luke Robert Hemmings olup, 9 Ekim 1996'da doğmuştur. Açık ten rengi ve sarı saçlarıyla ampul gibi parlamaktadır. Hikayelerde cool bad-boy olarak anlatılan bu gencimiz, gerçek hayatında turnesinde okulunu bitirmeye çalışmıştır. Babasının adı Alper'dir, Annesinin adı Liz'dir. Annesi matematik öğretmenidir ve turlarda onu çalıştırmaktadır. 1.83 boyu vardır. Grupta tek facebook hesabı olan üyedir.