Çapuling

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Gezi eylemleri sırasında bir duvar yazısı.

Çapuling (İngilizce: Chapulling) 2013 Taksim Gezi Parkı protestoları sürecinde Başbakan Erdoğan'ın konuşması sonrası türetilen yeni oluşum.[1] İstanbul'un merkezindeki Gezi Parkı zeminlerinde oturarak eylem yapan barışçıl protestocuların arasına girip provokatörlük yapan şahısları ve marjinal grupları tanımlamak için kullandığı "çapulcu" sözcüğünün ardından türetilmiştir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Recep Tayyip Erdoğan konuşması sırasında protestocular için

« Çok açık net söylüyorum. Biz birkaç çapulcunun o meydana gelip halkımızı yanlış bilgilendirmek suretiyle tahrik etmesine pabuç bırakmayız. [...] Taksim'e cami de yapacağız. Herhalde ben bunun iznini gidip de CHP Genel Başkanı'ndan ve bu birkaç tane çapulcudan alacak değilim. Bunun iznini bize oy verenler verdi zaten. »

dedi.[2] [3]

NTV çalışanları "çapulculuk" yaptıklarını duyururken

Protestocular bu terimi hemen uyarlayarak kendilerini "çapulcu" olarak tanımlamaya başladılar. Gezi Parkı olaylarının uluslararası destekçileri "Ben de bir çapulcuyum" mesajlarıyla fotoğraflarını çektiler ve Türkiye'deki protestoculara hitaben sosyal medyada paylaştılar. Bu hareket, kendini "çapulcu" olarak niteleyen dilbilimci ve siyasi eleştirmen Noam Chomsky tarafından "her yer Taksim, her yer direniş" mesajıyla desteklendi.[4][5] Boyner Holding başkanı Cem Boyner de, harekete "ne sağcıyım ne solcu, çapulcuyum çapulcu" yazan bir pankartla destek verdi.[6]

Sözcük protestolar sürecinde, LMFAO'nun Party Rock Anthem ("Everyday I'm shuffling")[7] şarkısının sözlerine gönderme yapan "Everyday I'm çapuling" yazılı bir graffitide görüldü.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]