Candan Erçetin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Candan Erçetin
Erçetin, Haziran 2012'deki bir konserinde sahnedeyken
Erçetin, Haziran 2012'deki bir konserinde sahnedeyken
Doğum Candan Erçetin
10 Şubat 1963 (1963-02-10) (51 yaşında)
Kırklareli, Türkiye
İkâmet İstanbul, Türkiye
Eğitim Galatasaray Lisesi
İstanbul Üniversitesi
Viyana Üniversitesi
Meslek Şarkıcı · söz yazarı · besteci · yapımcı · öğretmen · oyuncu · sunucu · spor yöneticisi
Partneri Hakan Karahan
Müzikal kariyeri
Tarzlar Caz · halk · pop
Etkin yılları 1986, 1995-günümüz
Plak şirketi Topkapı · Pasaj · DMC
İlişkili hareketler Klips ve Onlar
Resmî sitesi candanercetin.com.tr

Candan Erçetin (d. 10 Şubat 1963), Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci ve öğretmen. Yaklaşık yirmi yıllık şarkıcılık kariyerinde yaptığı hayatı konu alan şarkılarıyla tanındı. Albümlerini pek fazla tanıtım yapmadan çıkarmasına rağmen yine de çalışmalarının çok satarak dinleyici tarafından benimsenmesiyle birçok kez takdir edildi. Müziğini ön planda tutarak basında özel hayatıyla yer almaması sayesinde övüldü. Bazen farklı bulunan video klipleriyle ilgi çekti. Balkan kökenli olmasının bir sonucu olarak şarkılarında sık sık Balkan müziği enstrümanlarına yer verdi, Türkçe'nin yanı sıra Fransızca şarkılar da söyledi.

Kırklareli'de Arnavut ve Makedon kökenli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Candan Erçetin, küçük yaşlarındayken Galatasaray Lisesi'ni kazanarak İstanbul'a yerleşti. Sonraki yıllarda ses eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi'nde Klasik Arkeoloji bölümünü bitirdi. Okuldaki son yılında "Halley" şarkısıyla Türkiye'yi 1986 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Klips ve Onlar grubunun bir üyesi olarak yarışmaya dahil oldu. Ancak bir süre müzikal kariyerine başlamak istemedi ve arkeoloji eğitimine devam etti. 1995'te Hazırım albümüyle dikkat çeken bir çıkış yaptı, 1997'de hit olan "Yalan" şarkısını içeren Çapkın albümünü yayımladı. 2000'de yılın en çok satanı olan Elbette'nin ve 2002'de "Gamsız Hayat" şarkısı eşliğinde yayımlanan Neden'in ardından Melek (2004), Kırık Kalpler Durağında (2009) ve Milyonlarca Kuştuk... (2013) albümlerini satışa sundu.

Erçetin, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli projelerde de yer aldı. 1994'te sunuculuk yapmaya başladı, 2007'de Candan Erçetin'le Beraber ve Solo Şarkılar programını sundu. 2005'te Yıldızların Altında müzikalinin başrolünü oynadı. Gölgesizler (2008) ve Kaptan Feza (2009) filmlerinin müziklerini hazırladı ve yapımında görev aldı. Bir dönem Galatasaray Lisesi'nde müzik öğretmenliği yaptı, 2009'da Galatasaray Üniversitesi'nde diksiyon dersleri vermeye başladı. 2013'te Galatasaray Spor Kulübü'nde başkan yardımcısı görevine getirildi. Erçetin, 2014'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Fransız-Türk ilişkilerine yaptığı katkılar sayesinde Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirildi, bunun yanı sıra bugüne kadar çalışmalarıyla çok sayıda ödül kazandı.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1963-94: İlk yıllar ve kariyer başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Şubat 1963'te anne Priştina, baba Üsküp'lü göçmen bir ailenin kızı olarak Kırklareli'de dünyaya geldi. İlkokulu Kırklareli'nde bitirdi. Erçetin, 11 yaşında İstanbul'da burs sınavına katıldı ve Galatasaray Lisesi'ni kazandı. 11 yaşında ailesinden ayrıldı. 1989'lu yıllarda Fransız Chanson'u ile tanıştı. 1978'de İstanbul Belediyesi Şan Okulu'na gitti ve şan dersleri aldı. 1986'da Norveç, Oslo'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'n da Türkiye'yi Klips ve Onlar grubu bünyesinde "Halley" şarkısını seslendirerek temsil etti ve grup Türkiye'nin o zamana kadarki en iyi derecesini elde etti. 25 Haziran 2013 tarihinde Ünal Aysal tarafından Ümit Özdemir ile birlikte Galatasaray Başkan Yardımcılığı'na atandı.

1995-99: Hazırım ve Çapkın[değiştir | kaynağı değiştir]

Candan Erçetin'in ilk albümü Hazırım, 1995 Ağustos'unda yayınlanmıştır. 12 şarkıdan oluşan albümde Gökhan Kırdar çoğunlukta olmak üzere, Sezen Aksu, Yusuf Bütünley, Ahmet ve Balkan halk ezgileri gibi ünlü sanatçıların bestelediği şarkılar yer almaktadır. İkinci versiyonuda basılan albümün ilk versiyonunda "Sevdim Sevilmedim" ve "Umrumda Değil (Mix)" bulunmamaktadır. Albümde yer alan "Umrumda Değil", "Hangi Aşk Adil Ki", "Vakit Varken", "Daha", "Nar Çiçeği" ve "Sevdim Sevilmedim" şarkılarına klip çekilmiştir.

1996 yılında yayınlanan diğer bir albüm olan Sevdim Sevilmedim, Candan Erçetin'in ilk remix EP olup toplamda ikinci albümüdür. 6 şarkıdan oluşan albümde ilk albümde de yer alan "Umrumda Değil" ve "Sevdim Sevilmedim" şarkılarına yapılmış remix EP'ler yer almaktadır. Candan Erçetin bu albümle birlikte çıkardığı tüm albümlerde remix albüm çıkarmaya başlamıştır.

17 Haziran 1997'de Çapkın albümü sanatçının ikinci stüdyo albümü olup toplamda 3. albümüdür. Albümde 12 şarkı yer alıp, albümün oluşmasında sanatçı çoğunlukla Mete Özgencil ile çalışmıştır. Albümde 10. şarkı olarak bulunan "Yalan" şarkısı büyük bir ilgi görmüş ve yoğun bir dinleyici kitlesi tarafından dinlenmiştir[1]. Albümde yer alan "Yalan]" ve "Onlar Yanlış Biliyor" şarkılarıyla ödüller alan[2] sanatçıya, "Her Aşk Bitermiş" adlı parçaya çektiği video klipden yurtdışında en iyi klip ödülü verilmiştir. Albümde yer alan "Yalan", "Çapkın", "Onlar Yanlış Biliyorlar" ve "Her Aşk Bitermiş" şarkılarına klip çekilmiştir.

1998 Ağustos'u sonuna doğru yayınlanan ve Candan Erçetin'in 2. remix EP albümü olan Oyalama Artık albümü 7 şarkıdan oluşup "Oyalama Artık", "Aşkı Ne Sandın", "Kaybettik Biz", "Onlar Yanlış Biliyor" şarkıları yeniden düzenlenmiş remix yapılmış ve "Oyalama Artık" şarkısına klip çekilmiştir.

2000-03: Elbette ve Neden[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Ocak 2000 tarihinde yayınlanan Elbette albümü Candan Erçetin'in üçüncü, toplamda 5. albümüdür. Sanatçının diğer albümlerinde olduğu gibi bu albümünde de birçok şarkıda son kez Mete Özgencil imzası vardır. Söz ve müziğinin sanatçıya ait albümde bulunan "Elbette" şarkısı dinleyici kitlesinden oldukça beğeni toplamıştır. Ayrıca klip çekilmediği halde o yılın en fazla dinlenen albümlerinden olmuştur.

Candan Erçetin'in 3. remix albümü olan Unut Sevme 2001 yılının başında yayınlanmıştır. "Unut Sevme" adlı şarkıya çekilen versiyonların yanında 3 farklı versiyona da yer verilmiştir.

20 Mayıs 2002'de yayınlanan Neden sanatçının dördüncü, toplamda 7. albümüdür[3]. Albümde yer alan çoğu şarkıda Candan Erçetin'in söz ve müzikleri bulunmakla birlikte "Dünya Hali", "Neden", "Hayırsız" ve "Parçalandım" şarkılarını sözleri sanatçı tarafından yazılmıştır.

Neden albümünde yer alan şarkıların remixlerinden oluşan 2003 yılında Remix adı ile yayınlanan albümdür. Ayrıca bu albümde diğerlerinden farklı olarak Türkiye, Bosna-Hersek ve Avusturya ortak yapımı, yönetmenliğini Pjer Zalica'in yaptığı Gorı Vatra filminden "Yazık Oldu" şarkısı da yer almıştır.

2004-12: Melek ve Kırık Kalpler Durağında[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Haziran 2004'te yayınlanan ve sanatçının 6. solo, toplamda 10. albümü olan Melek albümüdür. Albüm 14 parçadan oluşmaktadır ve sanatçının Cceza ile yaptığı bir de düet bulunmaktadır. Albüm için Melek şarkısına çekilen klip izleyici ve dinleyici kitlesince beğeni toplamıştır. Albümde birçok besteci ve söz yazarının katkıları yanı sıra bestesi ve bazı müzikleri Candan Erçetin'e ait "Melek", "Meğer", "Canı Sağolsun", "Sitem", "Bu Sabah" ve "Sensizlik" şarkıları da bulunmaktadır.

16 Temmuz 2005 tarihinde yayınlanan Candan Erçetin remix albümüdür. Albümde 10 şarkı bulunup, sanatçı bu albümünde 2004 tarihinde yayınladığı Melek albümünde yer alan şarkıların remixlerine yer vermiştir. Les Choristes (Türkçe: Koro) filminin müziklerinden olan "Vois Sur Ton Chemin" (Türkçe: Sevdim Anladım) şarkısının Türkçe'si sanatçı tarafından söylenmiş ve aynı albümde yer almıştır. Kuştepe Çocuk Korosu da sanatçıya eşlik etmiştir.

Aman Doktor, Candan Erçetin'in Türk-Yunan kültürlerine ait şarkıların aynı kültürel ezgilerle söylediği 9 Aralık 2005 tarihinde yayınlanan yedinci stüdyo albümüdür. Şarkıları yarı Türkçe ve yarı Yunanca olarak yorumlamıştır. Ayrıca şarkıların yayınlandığı albümde şarkıların resimli hikâyelerine de yer verilmiştir.

27 Şubat 2009 tarihinde gösterime giren Gölgesizler filmi için Candan Erçetinin yaptığı film müziği teklidir. Şarkının adı "Ben Kimim" olup 27 Kasım 2008 tarihinde sadece internetten ücretsiz indirmek koşuluyla ücretsiz olarak yayınlanmıştır. Ayrıca şarkı için filmden kısa alıntılar yapılmış video klip de bulunmaktadır[4]. Tv'de ilk kez 16 Ocak 2009 tarihinde Beyaz Show'da yayınlanmıştır. Ayrıca şarkının geçtiği filmin yapımcısı Candan Erçetin olup, film müziği de sanatçıya aittir.

16 Aralık 2009 Tarihinde "Pasaj Müzik" etiketi ile yayınlanan bir diğer Candan Erçetin albümü olan Kırık Kalpler Durağında toplamda farklı tarzlardaki 16 şarkıya yer vermiştir. Albüm satış rakamlarıyla olduğu gibi albümde yer alan şarkılarlada dikkat çekmiştir. Albüm Müyap verilerine göre dijital satışta 35.962 satmıştır.[5] Şuan Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı'nda Başkan yardımcısıdır.

2013-günümüz: Milyonlarca Kuştuk...[değiştir | kaynağı değiştir]

2013 yılında Milyonlarca Kuştuk isimli 14 şarkıdan oluşan, Nazım Hikmet'in "Bence sende artık herkes gibisin" isimli şiirinin de şarkıya dönüştürülmüş hali bulunan bir albüm çıkardı.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Candan Erçetin sahne performansını sergilerken, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu 2008.

Ayrıca sanatçı, Erol Evgin ve Nükhet Duru ile beraber Most Produksiyon tarafından hazırlanan Melih Kibar konserlerinde yer almıştır. Bu albümler dışında da Fransız yapımı Les Choristes (Koro) filmi için Kuştepe Çocuk Korosu ile "Sevdim Anladım" şarkısını (bu parçanın orijinali olan Vois Sur Ton Chemin'i filmin Fransadaki galasında Saint-Benoit Lisesi korosuyla beraber seslendirmiştir.), Murathan Mungan'a saygı albümünde Yeni Türkü'nün "Çember" şarkısını, Ezginin Günlüğü'ne ait "Çeyrek" adlı albümde "Gelmiyorsun" isimli parçayı ve Teoman'ın 'Söz Müzik Teoman' albümünde "Kim"i seslendirmiştir.

Müzik kronolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sanatçı ilk albümünü çıkarmadan önce Seyyal Taner'in Alladı Pulladı, Nazan Öncel'in "Bir Hadise Var", Mehmet Teoman'ın "Ter İçinde" , Gökhan Kırdar'ın "Tutunamadım" albümlerinde vokalistlik yapmıştır.
 • 11 Eylül 1995'de "Hazırım" adlı ilk albümünü piyasaya sürdü. 1996 Temmuz'unda Rumeli Hisarı'nda konserler verdi.
 • 16 Şubat 1997'de "Çapkın" adlı 2. albümü piyasaya girdi ve "Yalan" adlı şarkısı ile oldukça yoğun bir dinleyici kitlesi elde etti.
 • 2 Eylül 1998'de "Oyalama Artık" adlı EP albümünü çıkardı. Bremen, Fas, Paris gibi yerlerde konserler verdi.
 • 26 Eylül 1999'de "Elbette" albümünü çıkardı ve müzik listelerinde 1 numaraya yerleşti.[6]
 • 13 Mart 2002'de "Neden" albümünü çıkardı.
 • Mayıs 2003'de Fransız chansonları'nın yer aldığı "Candan Erçetin Chante Hier Pour Aujourd'hui" adlı 5. albümü çıktı. Yine aynı yılın Ağustos ayında "Neden" albümünden bazı remix şarkıları ve Bosna-Hersek, Avusturya ve Türkiye yapımı Pjer Zalica yönetimindeki Gorı Vatra filminden "Yazık oldu" şarkısını içeren "Remix" albümü çıkartmıştır.
 • Haziran 2004'te Melek adlı 6. albümü çıktı. 16 Temmuz 2005'te "Remix'5" albümü çıktı ve o albümde ayrıca Almanya-Fransa yapımı "Koro" filminin müziği "Vois Sur Ton Chemin" (Fransızca'dan Türkçeye tercümesi olan "Sevdim Anladım") da bulunmaktadır. 7 Ocak 2005'te Beyazıt Öztürk ile "Yıldızların Altında" tiyatrosunda oyuncu olarak oynadı.
 • Aralik 2005'te Yunanistan ve Türkiye'de bilinen ortak türküleri yorumladığı albümü "Aman Doktor"u çıkardı. Aynı zamanda sanatçı'nın son projesi ve albümü olarak sayılmıştır. Haziran 2007'de düzenlenen Fanta Gençlik Festivali'ne konuk olarak katılmıştır. Aynı yıl Dany Brillant ile Ankara'da konser vermiştir.
 • 2008'de Ümit Ünal filmi "Gölgesizler" in müziklerini hazırladı. Ben Kimim adlı şarkıyı Gölgesizler filmi için hazırlamıştır ve şarkının [1] adresinden ücretsiz indirilmesi mümkündür.
 • Fanta Gençlik Festivali için 2008 yılında Beyazıt Öztürk ve Mirkelam ile birlikte Türkiye turnelerine katılmıştır. Ayrıca aynı yıl birçok konsere katılmıştır.
 • Ayrıca sanatçı 7 Mart 2007'den 16 Haziran 2008'e kadar TRT'de Candan Erçetin'le Beraber ve Solo Şarkılar programını sunmuştur.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rol, Notlar
1993 Gece Melek ve Bizim Çocuklar film, Aylin
1998 Anlat Şehrazat müzikal
2003 Hayat Bilgisi (1. bölüm) dizi, Canan Öğretmen
2005 Yıldızların Altında müzikal
2006 Yabancı Damat dizi, Candan Erçetin
2009 Gölgesizler film, Yazarın Eşi (Yönetmen: Ümit Ünal)

Televizyon programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Aldığı ödül ve nişanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons'ta Candan Erçetin ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikisöz'de Candan Erçetin ile ilgili alıntılar bulunmaktadır.