Ziynet Sali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.01, 7 Eylül 2016 tarihinde 195.142.92.120 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 17574273 numaralı sürüm
Ziynet Sali
Genel bilgiler
Doğum adıZiynet Safter Sali
Doğum29 Nisan 1975 (48 yaşında)
Girne, Kıbrıs Türk Federe Devleti
Başladığı yerKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
TarzlarRebetiko, Laiko, Pop
MesleklerŞarkıcı
ÇalgılarKanun
Etkin yıllar2000-günümüz
Müzik şirketiDost (2001-2004)
Zorba (2004-2008)
DMC (2008-günümüz)
GNL Entertainment (2012-günümüz)
Resmî siteZiynetSali.com

Ziynet Safter Sali, veya sahne adıyla Ziynet Sali (d. 29 Nisan 1975; Girne, Kıbrıs Türk Federe Devleti), seslendirdiği şarkılarla ünlenen Kıbrıs Türkü müzisyendir. Türkçe şarkıların yanısıra seslendirdiği Yunanca şarkılarıyla da dikkat çekmiştir.[1]

Kariyeri

Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde doğmuştur. Uzun yıllar ailesi ile Londra'da yaşamıştır. Küçük yaşta gittiği Manchester'de altı yaşına kadar kalmış, 1981 yılında döndüğü Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamıştır. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu müzik çalışmalarına ilk adımı lise eğitimi sırasında Kıbrıs Türk Federe Devleti Kültür Bakanlığı Klasik Türk müziği korosunda görev alarak atmıştır.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümünü kazanarak İstanbul'a gelmiş ve 1999 yılında konservatuvardan dördüncülükle mezun olmuştur. Konservatuvar yıllarında birçok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne almış, bu sıralarda bir arkadaşı aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik'te çalışmalarda bulunmuştur. İsmini bir Yunanca şarkıdan alan "BA-BA" albümü müzik sektöründeki ilk denemesi olmuştur. Sonraki üç yılda iyi bir Yunanca repertuvara sahip olmuştur. Bu arada Yunancasını da geliştirmiştir. Bir süre sahne çalışmalarına ağırlık verdikten sonra iki dilde "Amman Kuzum" albümünü piyasaya çıkarmıştır. Ayrıca "Zordur Oğlum" isimli şarkısı ile "Eurodance 2007" isimli yarışmada Avrupa birincisi olmuştur. (Bu albüm piyasaya çıktıktan 15 ay sonra Chiculata şarkısı ilave edilerek yenilenmiş ve "Amman Kuzum+1 Chiculata" olarak düzenlenmiştir.) 2006 yılı Mayıs ayında üçüncü albümü "Mor Yıllar" piyasaya sürülmüştür ve bu albümle grafiğini yükseltmiştir.

Ziynet Sali, 2008 yılının sonlarına doğru "Herkes Evine"yi piyasaya sürmüştür. Sezen Aksu, Sinan Akçıl gibi isimlerin şarkılarının yer aldığı Sali'nin albümü çıktığı andan itibaren büyük ilgi toplamıştır. Çıkış parçası, aynı zamanda albümle aynı ismi taşıyan parça büyük bir başarı yakalayarak Türkiye Billboard listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. Sali'nin bu başarısının altında; Hande Yener, Gülben Ergen, Demet Akalın, İzel gibi isimlerin şarkılarının tadında şarkılar okuduğu [2] ve İzel'in eski aranjörü Sinan Akçıl'la çalışması gerekçe olarak gösterildi.[3] Sali'nin ayrıca Funda Arar [4], İzel [5] ve Sıla [6] ile yakın bir dostluğu vardır.

Diskografi

Albümler

Filmografi

Sinema filmleri

Ödüller

Yıl Ödül veren organizasyon Kategori
2009 13.İstanbul FM Müzik Ödülleri En İyi Şarkı, Beste Ve Söz (Beş Çayı)[7]
15.Kavram Olimpiyat Ödül Töreni Özel Ödül
2011 17. Kral Müzik Ödülleri Radyolarda En Çok Çalınan Sarkı (Rüya)
2013 Haliç Üniversitesi 2013'ün En'leri Ödülleri Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı
2015 12numara.com.tr Ödülleri Yılın En Başarılı Kadın Ünlüsü
DMC Ödülleri Dijital Satış Ödülü (Bugün Adım Leyla)
2016 3.En Moda Dergisi Ödülleri Yılın En İyi Kadın Sanatçısı
Yılın En İyi Albümü (No.6)
Uluslararası Daf Bama Müzik Sanatçısı Ödülleri Akdeniz'in En İyi Kadın Sanatçısı
En İyi Türk Pop Müziği Kadın Sanatçı

Dipnotlar

Kaynaklar

Dış bağlantılar