Sıla (şarkıcı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sıla
Sıla, 2011 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nde sahnedeyken
Sıla, 2011 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nde sahnedeyken
Doğum Sıla Gençoğlu
17 Haziran 1980 (1980-06-17) (36 yaşında)
Acıpayam, Denizli, Türkiye
İkâmet Beyoğlu, İstanbul, Türkiye
Eğitim İstanbul Üniversitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Meslek Şarkıcı· söz yazarı· besteci· yapımcı
Resmî sitesi silagencoglu.com
Müzikal kariyeri
Tarzlar Pop· caz · rock
Etkin yılları 2007-günümüz
Plak şirketi Sony

Sıla Gençoğlu (d. 17 Haziran 1980, Denizli), Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci.

Acıpayam, Denizli'de doğdu ve öğrenim hayatı için önce İzmir'e sonra İstanbul'a yerleşti. Sahne eğitimi almaya lise yıllarında başladı. Bilgi Üniversitesi'ndeki caz eğitimi sonrasında Kenan Doğulu'yla tanışarak uzun yıllar boyunca Doğulu'nun yanında geri vokallik yaptı.

Ekim 2007'de kendi adını verdiği albümünde yer alan ve Türkiye Resmî Listesi'nde bir numara olan "...Dan Sonra" şarkısıyla çıkış yapan Sıla, sonrasında yayımladığı eleştirel ve ticari başarılar elde eden İmza (2009), Konuşmadığımız Şeyler Var (2010), Vaveyla (2012) ve Yeni Ay (2014) albümleriyle de liste başarılarını sürdürmeye devam etti. Bu albümlerde yer alan "Sevişmeden Uyumayalım", "Acısa da Öldürmez", "Kafa", "Boş Yere" ve "Vaziyetler" şarkıları da Türkiye'de liste başı oldu. Bunların yanı sıra diğer pek çok şarkısı da hit olarak çeşitli başarılar yakaladı.

Şarkıcılığının yanı sıra eleştirmenler tarafından övülen söz yazarı ve besteci kimliğiyle ön plana çıkan Sıla, kendi albümlerindeki şarkıların neredeyse tamamını tek başına yazarak Efe Bahadır'la birlikte bestesini yaptı. Ayrıca başka şarkıcılar için de şarkı sözleri yazdı. Genellikle düşük tempolu ve hüzünlü şarkılarıyla tanındı. Konuşmadığımız Şeyler Var albümü yayımlandığı yıl Türkiye'de en çok satan albüm oldu. Bugüne kadar üç Altın Kelebek Ödülü ve yedi Kral Tv Video Müzik Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1980-2006: İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıla, 17 Haziran 1980'de Denizli'de doğdu. İlkokulu Denizli'de okuyan şarkıcı, ortaokul ve lise öğrenimi için İzmir'e anneannesinin yanına yerleşti. İlk sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi'nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi üzerine çalıştı.

1998 yılında yüksek öğrenimi için İstanbul'a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir sene okudu, daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'ne geçiş yaptı. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali'nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil'den oluşan caz orkestrasında solist olarak görev aldı. Nükhet Ruacan'la ses eğitimi üzerine çalıştı ve yine okul döneminde, daha sonraları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen Efe Bahadır'la da tanıştı. Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışarak onun yedi sene vokalistliğini yaptı. Ayrıca Sıla'nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Vur kadehi Ustam) Kenan Doğulu (Boğaziçi) Emel Müftüoğlu (Ağla Ağla) gibi birçok ünlü sanatçının albümlerinde yer aldı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve "Sıla" dizisinin şarkısı olan ortak besteleri "Sıla-Töre" sayesinde tanıştı.

2007-08: Sıla ve Shaker[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkıcı, 2007 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkardı. Ozan Doğulu, albümün prodüktörü olarak yer aldı. Hareketli çıkış şarkısı "...Dan Sonra"nın sözleri Sıla Gençoğlu imzası taşırken, müziği ve düzenlemesi Ozan Doğulu’ya aittir. Albümün stüdyo aşamasında da desteğini eksik etmeyen Kenan Doğulu da vokali ve dikkat çekici rap düetiyle şarkıya eşlik etti. Albümde bir tanesi Gözde Kansu’yla, bir tanesi de Sezen Aksu’yla ortak olmakla birlikte tüm şarkı sözleri Sıla’ya aittir. Kendine özgü sözlerinin yanı sıra albümde 5 tane bestesi de yer almaktadır. Bunların dışında Sezen Aksu, Ozan Doğulu, Yalın ve Efe Bahadır albümün diğer şarkılarında söz ve müzikleriyle yer almaktadırlar. Düzenlemelerde ise başta Ozan Doğulu olmak üzere, Murat Yeter, Mustafa Ceceli, Efe Bahadır ve Nedim Ruacan gibi müzisyenler yer almaktadır. Murat Yeter, Aykut Gürel, Erdem Sökmen, Hüsnü Şenlendirici, İsmail Soyberk, Mustafa Ceceli, Göksun Çavdar, Yaşar Akpençe, Fatih Ahıskalı, Can Şengün, Birkan Şener, Cengiz Ercümer, Alp Ersönmez ve Gündem Yaylı Grubu gibi müzisyenler de albümde Sıla'ya eşlik eden diğer isimlerdir.

Çıkış parçası "...Dan Sonra" ile Türkiye'de kısa zamanda 1 numaraya ulaşmış ve 12 hafta 1 numarada kalmıştır. Avrupa Radyo Listeleri'ne ise 88 numaradan giriş yaparak 12 hafta ilk 100 de kalabilmeyi başarmıştır. En yüksek 79 numara olmuştur.[1] 2008 yazında ise bu şarkıyı ünlü Yunan şarkıcı Tamta Yunanca sözlerle tekrar yorumlamış ve tekli olarak piyasaya sürmüştür.[2] 2008 yılının Mart ayında ise 2. teklisi olan "Kenar Süsü"ne klip çekmiştir. Akustik parçaların en iyi örneklerinden biri olan “Kenar Süsü”ne çekilen video klipte yönetmen Murad Küçük ile çalıştı. Görüntü yönetmenliğini Tolga Kutlar’ın üstlendiği 16 mm. film formatında çekilen video klip için çeşitli grafik animasyonlar kullanıldı.

İlk albümünden yalnızca iki video klip yayınlayan şarkıcı, bu albümden sonra Ciclon grubu ile beraber olarak kaydettikleri "Shaker" albümünden "Yaz Geliyor Heyoo" isimli parçayı yeni teklisi olarak belirlemiş ve bu şarkıya 2008'in yaz aylarında bir video klip hazırlamıştır. Şarkı Türkiye Listesi'nde 34 numaraya yükselmiştir.

2009-11: İmza ve Konuşmadığımız Şeyler Var[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci albümünü 2009 yılında piyasaya süren sanatçı, bu albümün ilk teklisi olarak "Sevişmeden Uyumayalım"ı seçmiş[3] ve bu şarkı 3 hafta boyunca 1 numara olmayı başarmış, Avrupa listesinde ise 82 numaraya yükselmiş ve bu listede 5 hafta boyunca yer almıştır.[4] İkinci tekli olarak "İnşallah"ı seçen Sıla, bu şarkısıyla da Türk listelerinde 2 numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır. "Yara Bende" isimli üçüncü teklisine Kemal Doğulu yönetmenliğinde bir video hazırlayan sanatçı, bu şarkısıyla da 4 numaraya yükselmiştir. Albümün dördüncü video klibi ise, konser görüntülerinden oluşan videosuyla "Bana Biraz Renk Ver" olmuştur ve 2010'un Mart ayında gösterime girmiş ve bu şarkı, bir önceki şarkıdan daha başarılı olmuş ve Türkiye Listesi'nde 3 numaraya yükselmiştir.

2010'un Haziran'ında piyasaya sürülen Ozan Doğulu'nun ilk albümü "130 Bpm"de "Alain Delon" isimli şarkısıyla yer alan şarkıcı, Ozan Doğulu ile beraber bir video klip çekmiş ve Haziran ayında bu klip gösterime girmiştir. Şarkı, 15 Temmuz tarihli listede 1 numaraya yükselirken, Avrupa Radyo Listesi'nde de kendine yer bulmuş ve bu listede en yüksek olarak 67 numaraya yükselmiştir.[5]

2012-2014: Vaveyla ve Yeni Ay[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Haziran 2012 tarihinde ilk DVD albümü olan "Joker"'i yayımladı. Albümde önceki üç stüdyo albümünden şarkıları kendi orkestrası ile farklı düzenlemelerle yeniden yorumladı. Albümün tek yeni şarkısı Gözlerine Teslimim'dir.[6] Albümden "Yoruldum" şarkısına klip çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi'nde 2 numaraya kadar yükseldi.[7]

9 Ekim 2012'de dördüncü stüdyo albümü olan "Vaveyla" piyasaya sürüldü. Albümün çıkış şarkısı "İmkansız" şarkısı oldu. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi'nde 2 numara oldu.[8] İkinci klip Zor Sevdiğimden'e çekildi. Şarkı, çıkış şarkısında olduğu gibi Resmî Liste'de 2 numaraya kadar yükseldi.[9] Albümün üçüncü klibi ise sözlerini Sıla'nın yazdığı müziğini ise Sezen Aksu'nun bestelediği "Aslan Gibi" şarkısına çekildi.

18 Şubat 2014 tarihinde beşinci stüdyo albümü "Yeni Ay" Sony Music Entertainment ve Columbia Records etiketiyle yayımlandı. Albüm iki CD olarak satışa sunuldu. İkinci CD'de ilk CD'de yer alan şarkıların demolarına yer verildi. Albümün mastering'ini ise Tom Coyne üstlendi.[10] Albümün çıkış şarkısı olarak "Vaziyetler" seçildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi'nde 1 numara olmayı başardı.[11] İkinci video klip "Yabancı" şarkısına çekildi. Şarkı Resmî Liste'de 1 numaraya yükseldi.[12] Üçüncü klip Reverans'a çekildi. Şarkı, Resmî Liste'de en yüksek 2 numara oldu.[13] 17 Mart 2015'te dördüncü klip olarak "Hediye" yayımlandı. Diğer kliplerde olduğu gibi şarkının sözü Sıla, müziği ise Sıla ve Efe Bahadır tarafından bestelendi. Şarkı, ilk iki klip gibi Resmî Liste'de 1 numaraya yükselmeyi başardı.[14]

2016-günümüz: Mürekkep[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Mayıs 2016 tarihinde altıncı stüdyo albümü "Mürekkep" Sony Music Entertainment ve Columbia Records etiketiyle yayımlandı. Albümün çıkış şarkısı olarak "Afitap" seçildi.[15]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri ve Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödülü veren organizasyon Ödül Sonuç Kay.
2008 Sıla Powertürk Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Kazandı
Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı Kazandı
Altın Objektif Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Kazandı [16]
Altın Kelebek Ödülleri Kazandı [17]
Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri Kazandı
2009 Rotabest Müzik Ödülleri Yılın Ses Getiren Kadın Sanatçısı Kazandı
İmza Siyaset Dergisi Müzik Ödülleri En İyi Albüm Kazandı
2010 Sevişmeden Uyumayalım Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Şarkı Kazandı [18][19]
En İyi Şarkı Sözü Kazandı [20][18]
En İyi Beste Adaylık [21]
En İyi Remiks Adaylık [22]
Sıla En İyi Kadın Sanatçı Adaylık [23]
İmza En İyi Albüm Adaylık [24]
Altın Objektif Ödülleri Kazandı [25]
Sevişmeden Uyumayalım Altın Kelebek Ödülleri Yılın Şarkısı Kazandı [26]
Sıla Pal FM Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Kazandı [27]
İTÜ Ödülleri Kazandı
Galatasaray Üniversitesi Ödülleri Kazandı
Doğuş Üniversitesi Ödülleri Kazandı
Avrupa Gazeteciler Derneği Ödülleri Kazandı [28]
Konuşmadığımız Şeyler Var Kadir Has Üniversitesi Ödülleri En İyi Albüm Kazandı
2011 TRT Müzik Ödülleri Adaylık [29]
Sıla En İyi Kadın Sanatçı Kazandı [30]
Acısa da Öldürmez En İyi Şarkı Adaylık [31]
Kral TV Video Müzik Ödülleri Adaylık
En İyi Şarkı Sözü Adaylık
Sıla En İyi Kadın Sanatçı Adaylık
Konuşmadığımız Şeyler Var En İyi Albüm Adaylık
Siyaset Dergisi Ödülleri Adaylık
Sıla En İyi Pop Kadın Sanatçı Adaylık
Acısa da Öldürmez En İyi Şarkı Adaylık
Alain Delon Radyo Viva Müzik Ödülleri Kazandı [32]
Sıla En İyi Kadın Sanatçı Kazandı
Olay FM Ödülleri Kazandı [33]
Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri Kazandı
Show Radyo Müzik Ödülleri Kazandı
Alain Delon En İyi Şarkı Adaylık [34]
2013 Sıla 11.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri En Beğenilen Kadın Şarkıcı Kazandı
İstanbul Üniversitesi 1.Karınca Ödülleri Türkiye'nin En Başarılı Kadın Sanatçısı Kazandı
1.Türkiye Müzik Ödülleri Radyolarda En Çok Çalınan Sanatçı Kazandı
En İyi Kadın Sanatçı Adaylık
Vaveyla En İyi Albüm Adaylık
Sıla 3.Pal Fm Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Kazandı
Vaveyla En İyi Albüm Adaylık
Zor Sevdiğimden En İyi Klip Adaylık
Sıla 10.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Kadın Pop Müzik Sanatçısı Kazandı
Vaveyla En İyi Albüm Kazandı
Sıla MGD 19.Altın Objektif Ödülleri En İyi Kadın Yorumcu Kazandı
2014 8.GSÜEN Ödülleri En İyi Kadın Pop Şarkıcısı Kazandı
11.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Kadın Pop Müzik Sanatçısı Kazandı
Yeni Ay Haliç Üniversitesi 2014'ün En'leri Ödülleri En İyi Albüm Kazandı
2015 Sıla 13.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri En Beğenilen Kadın Şarkıcı Kazandı [35]
1.Elele Avon Kadın Ödülleri Yılın Kadın Müzik Sanatçısı Kazandı [36]
22.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri Yılın En Başarılı Kadın Şarkıcısı Kazandı [37]
Ege Üniversitesi 4.Medya Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Kazandı [38]
Kral Türkiye Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Kazandı [39]
Yeni Ay En İyi Albüm Kazandı [39]
Sıla Radyolarda Şarkıları En Çok Çalınan Şarkıcı Kazandı [39]
42.Pantene Altın Kelebek Ödülleri En İyi Türk Pop Müziği Kadın Solist Kazandı [40]
GQ Men Of The Year Ödülleri Yılın Kadını Kazandı
6.İMK Sosyal Medya Ödülleri Yılın En İyi Kadın Müzik Şarkıcısı Kazandı
2016 14.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri En Beğenilen Kadın Şarkıcı Kazandı
23.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri Yılın En Başarılı Kadın Şarkıcısı Kazandı
5.TURKMSIC Yılın En'leri Ödülleri Yılın En İyi Kadın Şarkıcısı Kazandı
2.Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Kazandı
11.Makinistanbul Medya, Sanat ve Spor Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Kazandı
10.GSÜEN Ödülleri En İyi Kadın Şarkıcı Kazandı

[1]</ref>

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Avrupa Listesi'nde "...Dan Sonra"
 2. ^ "...Dan Sonra" Yunanistan'a İhraç Oldu 13 Temmuz 2008 tarihinde erişilmiştir.
 3. ^ "Sevişmeden Uyumayalım" 12 Mart 2009 tarihinde erişilmiştir.
 4. ^ Avrupa Listesi'nde "Sevişmeden Uyumayalım"
 5. ^ Avrupa Listesi'nde "Alain Delon"
 6. ^ "Sıla “Joker” ile Sevenlerini Müzikal Bir Yolculuğa Çıkaracak!!!". Powertürk TV. 4 Haziran 2012. 26 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160626152225/http://www.powerturk.com/muzik/muzik-haber/sila-joker-ile-sevenlerini-muzikal-bir-yolculuga-cikaracak.html. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 7. ^ "Nielsen Music Türkiye Resmi Listesi 40. haftada SILA Gencoglu YORULDUM ile ikinci sırada". Twitter. 4 Ekim 2012. 26 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160626152229/https://twitter.com/MusicTopTR/status/253843944629227521. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 8. ^ "Nielsen Music Türkiye Resmi Listesi 51.Haftada ikinci sırada... İMKANSIZ ile". Twitter. 20 Aralık 2012. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160404052823/https://twitter.com/MusicTopTR/status/281796259168256001. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 9. ^ "Nielsen Music Türkiye Resmi Listesinde 9. Haftada ikinci sırada.. ZOR SEVDİĞİMDEN". Twitter. 7 Mart 2013. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160404052831/https://twitter.com/MusicTopTR/status/309687865711931395. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 10. ^ "Sıla başlangıçları müjdeliyor: Yeni Ay". Sabah Gazetesi. 24 Şubat 2014. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150722061510/http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2014/02/24/sila-baslangiclari-mujdeliyor-yeni-ay. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 11. ^ "MusicTopTR Resmi Listesinde 14. haftanın Lideri. VAZİYETLER". Twitter. 10 Nisan 2014. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160310124132/https://twitter.com/MusicTopTR/status/454248825470083073. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 12. ^ "MusicTopTR Resmi Listesinde 32. haftanın birincisi. @silagencoglu - YABANCI". Twitter. 14 Ağustos 2014. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160310155844/https://twitter.com/musictoptr/status/499918643002896384. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 13. ^ "MusicTopTR Resmi Listesinde 49. haftanın ikincisi.. REVERANS". Twitter. 11 Aralık 2014. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160404050217/https://twitter.com/MusicTopTR/status/543050123841138688. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 14. ^ "MusicTopTR Resmi Listesinde 2015 17. haftanın Lideri.. HEDİYE". Twitter. 30 Nisan 2015. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160404050253/https://twitter.com/MusicTopTR/status/593777710222180352. Erişim tarihi: 22 Nisan 2016. 
 15. ^ "Sıla Afitap Video Klibi Yayınlandı!..". muzikonair.com. 29 Nisan 2016. 26 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160626152238/http://muzikonair.com/sila-afitap-video-klibi-yayinlandi/. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2016. 
 16. ^ 2008 Altın Objektif Ödülleri
 17. ^ 35. Altın Kelebek Ödülleri
 18. ^ a b Kral TV Video ve Müzik Ödülleri sahiplerini buldu
 19. ^ 2010 Kral Müzik Ödülleri En İyi Şarkı Adayları
 20. ^ 2010 Kral Müzik Ödülleri En İyi Şarkı Sözü Adayları
 21. ^ 2010 Kral Müzik Ödülleri En İyi Beste Adayları
 22. ^ Kral Müzik Ödülleri En İyi Remix Adayları
 23. ^ 2010 Kral Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Adayları
 24. ^ 2010 Kral Müzik Ödülleri En İyi Albüm Adayları
 25. ^ 2010 Altın Objektif Ödülleri
 26. ^ 37. Altın Kelebek Ödülleri
 27. ^ 1. Pal FM Müzik Ödülleri
 28. ^ Libido canavarları değiliz tabii ki sevişmeden uyuyoruz.
 29. ^ TRT Müzik Ödülleri 14 Şubat 2011 tarihinde erişilmiştir.
 30. ^ TRT Müzik Ödülleri Kimlerin Oldu? 9 Mart 2011 tarihinde erişilmiştir.
 31. ^ TRT Müzik Ödülleri 14 Şubat 2011 tarihinde erişilmiştir.
 32. ^ Radyo Viva Müzik Ödülleri 9 Ocak 2011 tarihinde erişilmiştir.
 33. ^ Olay FM 2010'un Enleri 9 Ocak 2011 tarihinde erişilmiştir.
 34. ^ Show Radyo Müzik Ödülleri 9 Ocak 2011 tarihinde erişilmiştir.
 35. ^ YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri 30 Kasım 2015 tarihinde erişilmiştir.
 36. ^ Elele Avon Kadın Ödülleri 30 Kasım 2015 tarihinde erişilmiştir.
 37. ^ 22.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri 30 Kasım 2015 tarihinde erişilmiştir.
 38. ^ Ege Üniversitesi 4.Medya Ödülleri 30 Kasım 2015 tarihinde erişilmiştir.
 39. ^ a b c Kral Türkiye Müzik Ödülleri 30 Kasım 2015 tarihinde erişilmiştir.
 40. ^ 42. Altın Kelebek Ödülleri 30 Kasım 2015 tarihinde erişilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]