Zengin Kız Fakir Oğlan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zengin Kız Fakir Oğlan
ZenginKizFakirOglan-afis.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Aile
Macera
Romantik komedi
Senarist Birol Güven
Yaşar Arak
Caner Güler
Metin Açıkgöz
Yönetmen Hasan Tolga Pulat
Başrol Hüseyin Avni Danyal
Ayda Aksel
Ufuk Özkan
Ecem Özkaya Üstündağ
Mahir İpek
Gözde Okur
Kemal Kuruçay
Şeyla Halis
Ferdi Akarnur
Zerrin Epikmen
Kıvanç Baran Arslan
Tema müziği bestecisi Aydın Sarman
Açılış müziği Nihavend Longa - Her Devrin Hikâyesi (Burcu Güven)
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe, Azerice
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 136
Yapım
Yapımcı Birol Güven
Mekân İstanbul
Kamera FSM Film Teknik
Gösterim süresi 110 Dakika
Yapım şirketi Mint Prodüksiyon
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1 (HD) (2012 - 2015)
FOX (HD) (2015)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 30 Ağustos 2012 - 28 Ağustos 2015
Durumu Sona erdi.

Zengin Kız Fakir Oğlan, 30 Ağustos 2012 tarihinde TRT1'de vizyona giren ve 28 Ağustos 2015 tarihinde FOX'da sona eren Türk komedi-romantik dizisi.

Başrollerini Ufuk Özkan ve Ecem Özkaya Üstündağ'ın oynadığı romantik-komedi türünde bir TV dizisidir. Yapımcılığını Birol Güven üstlenmiştir. 30 Ağustos 2012'de TRT1 ekranlarında başlayan dizi 1. ve 2. sezon Perşembe 19:55'te, 3. Sezonda ise kısa bir süreliğini yayın günü aynı kalmış sonra ilk Çarşamba ve son kez Pazar 19:55'te TRT1'de yayınlanıp 130. bölümü ile sona ermiştir. Daha sonra dizi FOX'a geçiş yaparak 24 Temmuz 2015 Cuma Saat 20:00'de (yeni bölüm olarak) 1. bölümden başlamıştır. Ancak dizi tutulmamış 6 bölüm sonra final yapmak zorunda kalmıştır

Dizinin jenerik müziği olarak Nihavent Longa kullanılmıştır.[1]

TRT 1'de ki Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Son derece varlıklı bir iş adamı olan Trabzonlu Kemal Bey'in hayattaki en büyük tutkusu Eşi Serpil ve kızları Rüyam ile Biricik'tir. Küçük kızı Biricik’in beceriksiz, hatta aptal gibi görünen Nurhan'ı koluna takıp “evleneceğim adam” diye eve getirdiğinde Kemal Bey kıyameti koparır. Kemal Bey Sakar Nurhan'dan kurtulmanın yollarını aramaya başlar. Bu yolda en büyük yardımcısı büyük kızı Rüyam'ın Nişanlısı Sarp’dır. Sarp her ne kadar zengin, kültürlü ve büyük kızına layık bir damat adayı gibi görünse de aslında batmak üzeredir. Sarp, Kemal Bey'in şirketlerinin başına geçmek için her türlü oyunu çevirecek bir tiptir. Yeni damat adayı Nurhan karşısında kendini ön plana çıkarmak için elinden gelini yapar ve bu tavrı nedeniyle Kayınpederi Kemal Bey'in takdirini kazanır. Ancak her yolun sonunda iyilerin kazanmasından dolayı Sakar damat adayı Nurhan galip gelir ve takdir toplar. Zaman içinde başta Kemal Bey olmak üzere tüm aile Nurhan'ı çok sever. Ancak Sarp ve yancısı evin kahyası Şükrü ile her türlü planı yapmaktadır. Zengin Kız Fakir Oğlan; padişahın kızının peşindeki modern bir Keloğlan hikâyesidir.

FOX'da ki Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Zengin Kız Fakir Oğlan dizisi, yeni sezonda da iyilik ve doğruluğun kazandığı, aile içi dayanışmanın yardımlaşmanın yüceltildiği bir dizi olmaya devam edecek, iyilik yap iyilik bul mottosuna sahip çıkacaktır. Sınıfsal farklılıkların insanları ayrıştıran bir şey olmadığı, önemli olanın, sevgi, saygı ve iyilik ile birlikte yaşamanın yollarının arandığı bir dizi olmaya devam edecektir.

Yeni sezonda, Biricik ve Nurhan, oğullarına bakıcı arayışına girerler. Mahmut Kemal’e bakıcı olarak gelen genç, güzel ve bir o kadar da tehlikeli olan Alev adeta melek yüzlü bir şeytandır. Nurhan’a derin ve şizofrenik bir aşk besleyen ve Mahmut Kemal’i kendi oğlu zanneden Alev, tüm ailenin güvenini ve sevgisini kazanırken, içten içe Biricik ve Nurhan’ın arasına girecek zamanla ilişkideki ve ailedeki tüm huzuru kaçıracaktır. Ancak herkes Alev’in bu planlarından habersizdir. Artık resmen ailenin damadı olan Sarp, ailede tam söz sahibi olabilmek için acilen çocuk yapmak isteyecek ancak bir süre bunu başaramayacaktır. Sarp’ın bu durumu, ailenin tüm servetinin tek varisinin Nurhan’ın çocuğu Mahmut Kemal olarak kalmasına neden olacaktır.

Diğer yandan, Nurhan’ın ve Sarp’ın şirket yönetimine dahil olması söz konusu olacak, ev içindeki çekişmeleri şirket ve iş ortamında devam edecektir. Kemal Bey’in emekli olma isteği ve holding yönetimini, hangi damadına bırakacağı konusu en büyük çatışma ve yarışma konusu olacaktır.

Nurhan, dürüstlüğü, doğruluğu ve iyiliği ile her sınavdan ve Sarp’ın hazırladığı her tuzaktan yine kurtulmayı başaracaktır. Zengin kız fakir oğlan gerek yeni mekanları, gerek yeni karakterleri ile yeni sezonda da istikrarını sürdürecektir.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Rolü Notlar
Ufuk Özkan Nurhan Süleymanoğlu Biricik'in ilk bölümlerde sevgilisi, sonra da kocasıdır. Çok cesur, asla pes etmez, çok iyi niyetli ve iyi kalpli, herkesin yardımına koşan biri olsa da bir o kadar da bahtsız ve sakardır. Sürekli başına bir olumsuzluk gelir. Bilmece çözme konusunda iyidir, ama çalışırken bilmece sorulmasından hoşlanmaz. Bankada çalışıyordur. Mahmut Kemal adında bir oğlu vardır.
Ecem Özkaya Üstündağ Biricik Yılmaz Süleymanoğlu Kemal Bey ve Serpil Hanım'ın küçük ve aklı başında olan kızları. Zengin bir ailenin kızı olsa da paraya fazla değer vermez. Nurhan'a aşık olması da bunun bir kanıtıdır. Nurhan ile ilk başlarda sevgili iken, daha sonra evlenmişlerdir ve Mahmut Kemal adında bir oğulları olmuştur.
Hüseyin Avni Danyal Kemal Yılmaz Evin beyi. Zengin bir iş adamı, müteahhitlik yapmaktadır. Trabzonludur ve bu nedenle Trabzonspor'u tutar. İyi niyetli ve yardımseverdir. İlk günlerde Nurhanı hiç sevmez. Fakat daha sonraki bölümlerde ondaki iyi niyetini görür ve değer vermeye başlar. Eskiden Tiyatro ile ilgileniyordu fakat babası istemediği için bırakmak zorunda kalmıştır.
Ayda Aksel Serpil Yılmaz Evin hanımı. Kemal Bey'in eşi, Rüyam ve Biricik'in annesidir. Her şeye mutlaka pozitif bakar, hayatı akışına bırakır hep. İyi kalpli biridir. Kızı Rüyam'a ''Çiçeğim'', kızı Biricik'e ise ''Boncuğum'' diye hitap eder.
Mahir İpek Sarp Güngör Rüyam'ın nişanlısı, sonra da kocasıdır. Nurhan'ın aksine bencil ve sinsi bir insandır. Rüyam'ı sürekli aldatır. Rüyam biraz saflığından dolayı bunu bir türlü anlayamaz. Rüyam ile, sırf Rüyam'ın babasının serveti için evlenmiştir. Fenerbahçelidir fakat Kemal Bey'in yanında Trabzonsporlu gibi görünmeye çalışır. Babasının şirketi batmak üzeredir ve Kemal Bey'in şirketinin başına geçmek istemektedir.
Gözde Okur Rüyam Yılmaz Güngör Kemal Bey ile Serpil Hanım'ın büyük kızları. İşini bilmeyen ve saf bir kişiliğe sahiptir. Biricik'in aksine paraya önem verir ve gösterişlidir. Alışveriş yapmaya bayılır. Kıskançtır. Kitap okumayı hiç sevmez. Sanat galerilerine gitmeyi ve klasik müzik dinlemeyi sevmez.
Ferdi Akarnur Mahmut Süleymanoğlu Nurhan'ın babası. Emekli öğretmendir. Kamyonla karpuz satmaktadır. Evde kıt kanaat geçindikleri için bir bölümde bir süpermarkette güvenlik olarak çalışmaktadır.
Zerrin Epikmen Badire Süleymanoğlu Nurhan'ın annesi. Kendisi ev hanımıdır. Evde kıt kanaat geçindikleri için bir bölümde komşuları ve yakın arkadaşı olan Fatma ile birlikte bir lokantada çalışmışlardır.
Kemal Kuruçay Şükrü Uzunyayla Villanın kahyası. Tembel, uyuşuk, paragöz ve bencil bir insandır. Bazen villadaki işleri yan villanın çalışanı Mehmet'e yaptırır. Sürekli Sarp'tan haber karşılığı bahşiş alır. En sevdiği yemek kuru fasulyedir ve ara sıra Sarp ile Nurhan'ın kuyusunu kazar.
Şeyla Halis Meryem Uzunyayla Kemal Bey'in villasının çalışanı, Şükrü'nün eşidir. Şükrü'nün aksine her şeyin para olmadığına inanır, işinde çalışkandır, işinin hakkını verir.
Özgün Aydın Burhan Süleymanoğlu Nurhan'ın kardeşidir. Üniversite'de sinema ve tiyatroculuk bölümünü okumaktadır. Ceyda'yı sevmektedir.
Yağmur Sevgi Koysal Ceyda Günay Üniversite'de sinema ve tiyatroculuk bölümünü okumaktadır. Burhan'ı sevmektedir.
Ali Barışık Hakan Üniversite'de sinema ve tiyatroculuk bölümünü okumaktadır. Burhan'ın en yakın arkadaşıdır. Filiz'i sevmektedir.
Gülnihal Demir Fatma Mahmut ve Badire'lerin komşusu, Badire'nin dert ortağıdır. Sürekli barbekü istemesi ve ihtiyacı olanları evlendirmek istemesiyle ünlüdür.
George Havuçoğlu Junior Kemal Uzunyayla Şükrü ve Meryem'in oğludur. 8-9 yaşlarındadır. Babası onu kendine benzetmeye çalışsa da annesi böyle şeylerin ayıp olduğunu ve yapmaması gerektiğini söyler, o da annesinin sözünü dinler.
Doğan Tank Lütfü Acaroğlu Nurhan'ın çalıştığı bankanın müdürüdür. Tam bir "bilmecekolik"tir. Sorduğu bilmeceler yüzünden terapiye gitmiştir. Sürekli bilmecelerin cevabını bulamayıp Nurhan'dan cevabı bulması için yardım ister. Ve Nurhan bilmecenin cevabını bilince ona izin verir.
Ertan Gül Erdem Nurhan'ın iş arkadaşı aynı zamanda en yakın arkadaşıdır. Tuğba'yı sevmektedir.
Tuğba İlmaz Tuğba Nurhan'ın iş arkadaşı. Erdem'i sevmektedir.
Oktay Gülbay Cezmi Tuğba'nın babası.
Asuman Kostak Sevim Tuğba'nın annesi.
Aydoğan Nurhan'la aynı bankada çalışıyordur. Çekmecesinde geniş bir koleksiyonu vardır, ihtiyaç olan her şey bulunur. Nurhan ona 'Aydoğan Abi' diye hitap eder.
Eylül İlbey Filiz Hakan'dan başta nefret eder ama daha sonra sever. Dans etmek konusunda iyidir. Bir dans kursunda öğretmenlik yapmaktadır.
Tunahan Büyükercan Mehmet Yan villanın çalışanıdır. Saf birisi olduğundan dolayı Şükrü işlerini Mehmet'e yaptırır.
Duygu Boztepe Nazlı Kemal Bey'in yeğeni. Üniversite okuduğu için dayısının evinde kalmaktadır. Ramin'i sevmektedir. Ailesini dişçilik fakültesi okuyorum diyerek kandırmıştır. Halbuki Tiyatro oyunculuğu okumaktadır.
Nicat Habibov Ramin Biricik ve Nurhan'ın oğlu olan Mahmut Kemal'in doktorudur. Villaya Mahmut Kemal'i kontrole gelirken Nazlı'ya aşık olmuştur.
Mahmut Kemal Süleymanoğlu Biricik ve Nurhan'ın oğlu. İsmini iki dedesinden almıştır.
Yıldırım Öcek Timuçin Güngör Sarp'ın babasıdır. 87. bölümde diziye katılmıştır. Sarp'ı Rüyam ile evlendirip Kemal Bey'in servetine sahip olmak istemektedir. Zenginliğiniyle övünen ve insanlara tepeden bakan biridir.
Oya İnci Şevval Güngör Sarp'ın annesidir. 87. bölümde diziye katılmıştır. Modayı takip eder. Süslüdür ve makyajına önem verir. Eşi Timuçin'e "Tim", oğlu Sarp'a da "Marschmellow'um" diye seslenir. Zenginliği ile gösteriş yapar. İnsanları da aşağılar.
Kıvanç Baran Arslan Veysel Meryem'in kardeşidir. Şükrü'nün bahşişlerinde gözü vardır. Başak'ı sevmektedir.
Alara Keçeci Başak Kendisi veterinerdir. Diziye 102. bölümde katılmıştır. Veysel ona ilk görüşte aşık olmuştur.
Aslı Şahin Meyra Eserkaya Biricik'in çocukluk arkadaşıdır. Nurhan gibi sakardır. Dizinin birkaç bölümüne katılmıştır.
Çağlar Bade Türe Cavidan Sarp'ın saf sekreteri. Aynı kişi 3. Bölümde Nurhan'ın iş için konuştuğu kişiyi canlandırmıştır, bu kişi kesinlikle Cavidan değildir.
Canan Karanlık Zehra Sarp'ın şişman ve gözlüklü olan, işini iyi yapan sekreteri.
Öznur Ön Melek Kemal Bey'in tiyatrodan eski bir arkadaşı.
Aslı Akdağ Aslı Akdağ Nurhan'ın eski bir arkadaşı. Avukat ve arabuluculuk yapmaktadır.
Azizağa Azizov10 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Azad Kemal Bey'in Azerbaycan'dan Misafirleri Geliyor!

Kemal Bey, Azerbaycanlı bir iş adamıyla anlaşma imzalamak üzeredir. Kemal Bey ile görüşmek üzere Türkiye'ye gelen Azerbaycanlı iş adamını ve karısını birbirinden hareketli günler beklemektedir. Karısını da alıp Türkiye'ye gelen Azerbaycanlı iş adamı başına geleceklerden habersiz anlaşma imzalamak üzere Kemal Bey'in yanına gelir.

Senuber İsgenderli3 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Samire Azerbaycanlı iş adamı Azad'ın karısı.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim Günü

Ve Saati

Sezon Başangıcı Sezon Finali Yayınlanan Bölüm Bölüm

Aralığı

TV

Sezonu

TV

Kanalı

1.Sezon Perşembe 19.50 30 Ağustos 2012 13 Haziran 2013 40 1-40 2012-

2013

TRT 1
2.Sezon Perşembe 21.05(Ramazan)

-19.55

11 Temmuz 2013 5 Haziran 2014 46 41-86 2013-

2014

TRT 1
3.Sezon Perşembe/

Çarşamba/Pazar 19.55

7 Ağustos 2014 14 Haziran 2015 44 87-130 2014-

2015

TRT 1
4.Sezon Cuma 20.00 24 Temmuz 2015 28 Ağustos 2015 6 131-136 2015 FOX

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2017.