Zamanın Akışında

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zamanın Akışında
Im Lauf der Zeit
"Zamanın Akışında" (Im Lauf der Zeit) filminin özgün sinema afişi
Yönetmen Wim Wenders
Yapımcı Wim Wenders
Senarist Wim Wenders
Oyuncular Rüdiger Vogler
Hanns Zischler
Lisa Kreuzer
Müzik Axel Linstädt
Görüntü yönetmeni Robby Müller
Kurgu Peter Przygodda
Stüdyo Wim Wenders Productions
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, yol filmi
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1976
Çıkış tarih(ler)i 4 Mart 1976, Almanya
Mayıs 1976, Cannes Film Festivali
Nisan 1987, 6. Uluslararası İstanbul Sinema Günleri
Süre 175 dakika
Ülke Batı Almanya Batı Almanya
Dil Almanca, yer yer İngilizce
Bütçe 730.800 Mark
Önceki film Falsche Bewegung (Yanlış Davranış) 1975
Diğer adları Zamanın Akışında (Türkiye)
Au fil du temps (Fransa)
Nel corso del tempo (İtalya)
En el curso del tiempo (İspanya)
Kings of the Road (ABD)
Resmî sitesi

Zamanın Akışında[1], 1976 Batı Almanya yapımı kült yol filmidir. Özgün adı Im Lauf der Zeit olan film ABD'de Kings of the Road (Tr :Yolun Kralları) adıyla gösterilmiştir. Filmin İngilizce adı filmde kullanılan ve Roger Miller'ın yazıp yorumladığı aynı adlı şarkıdan gelmektedir. Türkçe kaynaklarda filmin adı çoğunlukla özgün adının tam çevirisi olan "Zamanın Akışında" olarak geçmekle birlikte tek bir kaynakta Zaman Boyunca adı kullanılmıştır.[2] Film Nisan 1987'de 6. Uluslararası İstanbul Sinema Günleri kapsamında yönetmenin yol üçlemesine ait diğer filmi Alis Kentlerde'yle birlikte gösterildi.[3]

"Yeni Alman Sineması"nın öncü yönetmenlerinden yol filmlerinin kralı olarak da tanınan Wim Wenders'in yazıp yönettiği film, yönetmenin yol filmleri üçlemesi olarak da anılan bir dizi filminin sonuncusudur. Bu üçlemenin ilk filmi 1974 tarihli Alice in den Städten (Alice Kentlerde), ikinci filmi ise 1975 tarihli Falsche Bewegung (Yanlış Davranış)'dur. "Zamanın Akışında" nın başrolünde, önceki iki filmin de başrol oyuncusu olan Rüdiger Vogler oynamıştır. Filmin diğer önemli rollerinde ise Hanns Zischler ve Lisa Kreuzer oynamışlardır. Hanns Zischler aynı zamanda Almanya'nın önde gelen film eleştirmenlerinden biridir[4]. Filmin yapımcılığını da Wenders üstlenmiştir. Wenders'in ayrıca filmde küçük bir de cameo rolü vardır: sinema salonundaki seyircilerden biri olarak ekrana gelir.

Yaklaşık üç saat süren bu uzun soluklu filmin olağanüstü siyah beyaz görüntülerini Wim Wenders'in gedikli görüntü yönetmeni Robby Müller çekmiştir (üçlemenin diğer iki filminin de görüntü yönetmeni Müller'dir). Özgün müziğini Axel Linstädt'ın yaptığı filmin çekimleri Batı Almanya'nın Doğu Almanya sınırındaki kasabalarında 11 haftada gerçekleştirilmiştir.

Aynı zamanda bir tamirhane olarak da kullandığı kamyondan bozma karavanıyla Batı Almanya'nın doğusundaki küçük kasabaların köhne sinema salonlarını tek tek gezerek projeksiyon cihazlarının tamir ve bakımını yapan Bruno (Rüdiger Vogler), yolda karısından ayrıldığı için bunalıma düşmüş, intihara meyilli Robert (Hanns Zischler)'i de yanına alır. Uzun ve tozlu yollar boyunca çok az konuşan yalnız ve içe dönük ikili kendilerini, kadınları ve hayatı sorgularlar, tanımlamaya çalışırlar. Filmde işlenen diğer bir tema da II. Dünya Savaşı sonrası Alman sinema endüstrisinde görülen yozlaşmadır.

Mayıs 1976'da gösterildiği Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday gösterilen film oy birliği ile FIPRESCI ödülünü almıştı.[5]

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birincil tema olarak iki erkeğin tutuk arkadaşlıklarını anlatan, ikincil bir tema olarak da Almanya'daki sinema bilincini işleyen ve Batı Almanya'da sinemanın güncel durumunu yansıtan bu filmini Wim Wenders ünlü Alman yönetmen Fritz Lang'a adamıştır. Filmde Lang'ın birisi Le Mépris'ten alınmış olan birkaç fotoğrafı görülür, Nibelungen'den bahsedilir. Alman sinemasının altın dönemlerine bir gönderme yapılır. Zira filmde teknisyen Bruno (Rüdiger Vogler)'nun dolaştığı taşra sinemaları artık eski şaşaalı günlerini geride bırakmış, ucuz ve yoz Amerikan filmleri ile seks filmleri gösteren köhne sinemalara dönüşmüşlerdir. Sinema sahipleri bu yozlaşmadan yakınırlar, hatta salonu babasından devralmış bir kadın sinema sahibi (Franziska Stömmer) seyirciyi sömüren yoz filmleri göstermektense hiç film göstermemeyi yeğlemiştir, ama iyi filmlerin (iyi günlerin) geleceği umuduyla da sinemasını işler vaziyette tutmaya çalışır.[6]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Temelde bir senaryo olmasına rağmen diyaloglar ve diğer detaylar çekimden hemen bir gün önce hatta çekim sırasında saptanıyordu. Hatta senaryoda birkaç kez de köklü değişikliğe gidilmişti. Bu nedenlerle film kronolojik sırasına uygun bir düzende çekilmiştir. Film 730.800 Mark gibi çok düşük bir bütçeyle tamamlanmıştır.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bruno (Rüdiger Vogler) ve Robert (Hanns Zischler) filmin bir sahnesinde
Oyuncu Rolü
Rüdiger Vogler Bruno Winter
Hanns Zischler Robert Lander
Lisa Kreuzer Pauline, sinema gişesindeki kız
Rudolf Schündler Robert'in babası
Marquard Bohm Karısı kazada ölen adam
Hans Dieter Trayer Paul, garaj sahibi
Franziska Stömmer Sinema sahibi
Patric Kreuzer Küçük çocuk
Wim Wenders Paulin'in sinemasındaki bir seyirci

Filmin müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin özgün müziklerini Axel Linstädt bestelemiş ve Nürnberg'li rock grubu Improved Sound Limited yorumlamıştır. Filmde kullanılan özgün müzikler şunlardır[7]: (Bunlardan dördünü yanlarında bulunan yasal linkleri tıklayarak dinleyebilirsiniz. Linkler filmin resmi sitesinden [1] alınmıştır)

 • "Just Like Eddie" - Beste: Geoff Goddard, Yorumcu: Heinz Burt
 • "King of the Road" - Beste ve Yorum: Roger Miller
 • "Nine Feet Over the Tarmac" - Beste: Axel Linstädt, Sözler: Bernd Linstädt, Yorum: Improved Sound Limited (enstrümantal), (vokal)
 • "Suicide Road (In the Course of Time)" - Beste: Axel Linstädt, Sözler: Bernd Linstädt, Yorum: Improved Sound Limited [2]
 • "Sunday Morning After Church" - Beste: Axel Linstädt, Sözler: Bernd Linstädt, Yorum: Improved Sound Limited
 • "Lisa's Accelerando" - Beste: Axel Linstädt, Yorum: Improved Sound Limited [3]
 • "If I Could Read Her MInd" - Beste: Axel Linstädt, Sözler: Bernd Linstädt, Yorum: Improved Sound Limited
 • "Silver Circles" - Beste: Axel Linstädt, Yorum: Improved Sound Limited [4]
 • "Bike City" - Beste: Axel Linstädt, Yorum: Improved Sound Limited
 • "So Long" - Beste ve Yorum: Crispian St. Peters

Wim Wenders'in Yol Filmleri Üçlemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Özgün adı Türkçe adı Renk Görüntüler Baş rol
1974 Alice in den Städten Alis Kentlerde/
(Alice Kentlerde)
S&B Robby Müller Rüdiger Vogler
1975 Falsche Bewegung Yanlış Davranış Renkli Robby Müller Rüdiger Vogler
1976 Im Lauf der Zeit Zamanın Akışında/
(Zaman Boyunca)
S&B Robby Müller Rüdiger Vogler

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Erkek cinsel organlarının açıkça gösterildiği birkaç sahne, bariz bir mastürbasyon sahnesi ve apaçık gösterilen bir dışkılama sahnesi nedeniyle filmin çocuklara gösterilmesi sakıncalıdır. Zaten film birçok ülkede 18 yaş sınırı ibaresi konarak gösterilmiştir. Uzunluğu nedeniyle (175 dakika) film televizyonlarda pek gösterim şansı bulmamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Dorsay, Atilla (1995). 100 Yılın 100 Yönetmeni. Remzi Kitabevi. ss. sayfa 521.  Türkçe isim için referans
 2. ^ Özön, Nijat (1985). Sinema, Uygulayımı - Sanatı - Tarihi. Hil Yayın. ss. sayfa 302.  Alternatif Türkçe isim için referans
 3. ^ "6. Uluslararası İstanbul Sinema Günleri '87". iksv.org. Erişim tarihi: 2 Aralık 2009. 
 4. ^ "Kings of the Road" (İngilizce). allmovie.com. 26 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2009. 
 5. ^ "IM LAUF DER ZEIT" (İngilizce). www.festival-cannes.com. 16 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2009. 
 6. ^ Künzel, Uwe (1986). Wim Wenders. Afa Yayınevi. ss. sayfa 90. 
 7. ^ "Im Lauf der Zeit (1976)/soundtrack" (İngilizce). imdb.com. 29 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]