Yunanistan Birleşik Komünist Partisi Hareketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yunanistan Birleşik Komünist Partisi Hareketi
Kuruluş tarihi 1993 (25 yıl önce) (1993)
Kapanış tarihi 1996 (22 yıl önce) (1996)
Öncülü Yunanistan Marksist-Leninist Komünistleri Organizasyonu
Ardılı Yunanistan Komünist Partisi'nin Yeniden Kuruluşu Hareketi 1918–55
Merkez Atina, Yunanistan
Gazete(leri) Φωνή της Αλήθειας (Gerçeğin Sesi)
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Stalinizm
Hocaizm
Anti-revizyonizm
Uluslararası üyelik Uluslararası Marksist-Leninist Parti ve Örgütler Konferansı (Birlik ve Mücadele)

Yunanistan Birleşik Komünist Partisi Hareketi (Yunanca: Κίνηση για Ενιαίο ΚΚΕ), 1993 yılında Yunanistan'da kurulan ve Marksist-Leninist, stalinist ve Hocaist görüşlere sahip komünist parti.

Hareket, 1982 yılında kurulan Hocaizm yanlısı Yunanistan Marksist-Leninist Komünistleri Organizasyonu'nun ardılı olarak 1993 yılında kuruldu. Partinin üyeleri arasında eski Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Yunan Halk Kurtuluş Ordusu mensupları, Yunanistan Komünist Partisi ile bağlantıları kopan Nikos Zahariadis'in takipçileri ve sürgün edilmiş komünist eski subaylar yer almıştır. Parti, Yunanistan'daki komünistlerin tek bir Marksist-Leninist partide birlik olması amacıyla faaliyet yürütmüştür.

Parti 1996 yılında Yunanistan Komünist Partisi'nin Yeniden Kuruluşu Hareketi 1918–55 adıyla yeniden organize olmuştur. İki haftada bir 28 cm x 31.5 cm ebatında çıkan "Gerçeğin Sesi" (Yunanca: Φωνή της Αλήθειας) adlı gazeteleri bulunmaktaydı. Gazete 1993-1996 yılları arasında 63 sayı çıkarmıştır.

Parti Uluslararası Marksist-Leninist Parti ve Örgütler Konferansı (Birlik ve Mücadele) üyesiydi. Şu ana kadar herhangi bir seçime katılmamıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaça[değiştir | kaynağı değiştir]