Yevgeni Haldey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yevgeni Haldey
Doğum23 Mart (E.U. 10 Mart) 1917
Yuzovka (günümüzde Donetsk, Ukrayna), Rus İmparatorluğu
Ölüm06 Ekim 1997 (80 yaşında)
Moskova, Rusya
MeslekFotoğraf gazeteciliği
Çocuk(lar)Anna Haldey, Leonid Haldey
Reichstag üstünde dalgalanan Sovyet bayrağı, Yevgeni Haldey tarafından çekilmiş fotoğrafın pulu

Yevgeni Haldey, II. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında Sovyetler Birliği'nin Almanya'ya karşı zaferinin tescili anlamına gelen Sovyet bayrağını başkent Berlin'de Reichstag'ın tepesine diken Abdülhakim İsmailov isimli Sovyet askerinin fotoğrafını çeken Kızıl Ordu fotoğrafçısıdır.

Haldey Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Yuzovka'da (şimdi Donetsk, Ukrayna) doğdu. Çocukluğundan beri fotoğrafçılık ona saplantı oldu. Kendisi bir fotoğrafçı olarak on dokuz yaşındayken Sovyet basın ajansı TASS ile çalışmaya başladı.

Haldey tarihte birçok önemli anlara da tanık oldu ve özellikle İkinci Dünya Savaşı ve Nürnberg Duruşmaları sırasında çektiği fotoğraflarıyla ünlüdür. Haldey 1949 yılına kadar TASS ile çalıştı. Sovyet devleti tarafından artan antisemitizm yüzünden kovuldu. Önündeki on yıl içinde günlük yaşam sahnelerine odaklanan özel bir serbest fotoğrafçı olarak çalıştı. 1970 yılında emekli olmak zorunda kalana kadar Pravda gazetesinde çalıştı.

Haldey'in en ünlü fotoğrafı II. Dünya Savaşı sonunda Reichstag'ın üzerine Sovyet bayrağı diken Sovyet Kızıl Ordusu askerinin fotoğrafı olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]