Yeniköy, Maçka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeniköy
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Maçka
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 155
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0462
Posta kodu 61750

Yeniköy, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeniköy, daha önce lölengena, şimdiki adı Kumrulu'ya bağlıydı. Eski adı Zil mahallesi idi. Köy tüzel kişiliğini aldıktan sonra ismi YENİKÖY olarak değiştirilmiştir. Üç mahallesi vardır. Mahalleler 1-Havuz 2-Bibat 3-Tufa dır. Kesin olmamakla birlikte Orta Asya kökenli Türklerin yerleştiği rivayetler esas alınmıştır. Özellikle 1893 yıllarında Osmanlı-Rus harbi esnasında mahallesin büyük bir kısmı doğu cephesine milli mücadeleye katıldığından nüfusun büyük bir kısmı geri dönememiştir. Bunların içerisinde kadınlar, çocuklar,yaşlılar da dahildir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede yaşayan insanlar genel olarak yaşlılardır ,gençlerin çoğu geçim için şehre yerleşmiştir ,yaşlılar da mahallede kalmıştır. Yörede genellikle Karadeniz kültürüne ait lahana yemeği ,lahana çorbası,lahana kavurması,lahana dolması,makarna kesmesi,mısır ekmeği,peksimet ekmeği,sütlaç,yufka, yarma lapası

vb. yemek çeşitleri yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 27 km, Maçka ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 200
2000 155
1997 191

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır; fakat kapalıdır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır,ama 1955 yılından beri hiçbir tahlil yapılmamıştır.İçme suyu şebekesi devletten yardım almadan köylü tarafından yapılmış olup yaz aylarında çok çok yetersizdir.köylü su ihtiyacını tam olmasa da taşıma ile karşılama yoluna gitmekte olup bu yeterli değildir.1997-1998 yıllayı arasında köy içmesuyu şebekesi vatandaşlar kendi imkanları ile tamamen yenilenmiş olup bugün hemen hemen her eve su şebekesi bağlanmiştır birde köyun girişinde bulunan kaynak suyuda özel şahıs teşebbüsü yardımı ile köy içme şebeksine bağlanmiştır.fakat kaynak rakım olarak alçak kaldığından elektrik motoru ile basılması gerekmektedir... kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol galyan (atasu beldesi) yolundan ayrılıp yaklaşık olarak 1.5 km asfalt olup geri kalanıda stabilizedir .(yaklaşık 3 km)köy içi yollarbeton kaplamadır olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]