Sındıran, Maçka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sındıran
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Trabzon
İlçe Maçka
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 280
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu
Posta kodu 61750
İnternet sitesi: http://www.sindirankoyu.com

Sındıran, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon iline 39 km, Maçka ilçesine 11 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Sındıran mahallesi Maçka ilcesinin 6 merkez mahallesinden (kiremitli, konaklar, esiroğlu, hamsiköy, coşandere'den) biridir. Sındıran Mahalleninün içinden gecen Mulaga deresi, Maçka'da Değirmen dere ile birleşip Trabzon'dan Karadenize akar.

İsim Tarihcesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mulaka bölgesi cumhuriyetimizin ilk yıllarında köy ismilerinin türkceleştirilmesi adına ' SINDIRAN KÖYÜ ' adını almıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 129
2000 280
1997 322

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi 1950 ve 1960'lı yıllarına kadar hayvancılık, ormancılık konularında bölgesinin lideri konumunda iken gurdetçilik göçleriyle gerileme başlamiştır. Göçler, mahallesin nüfus yapısını değiştırmiştir. Mahallenin ekonomisi bu dönemlerde daralmış olup, gurbetçi nüfusu mahalledeki nüfusun kat kat üstüne çıkmiştır. Gurbetçilerin ekonomik durumlarının iyileşmesi ile son yıllarda köye dönüşleri başlatmış olur, ormancılık ve hayvancılık kültürü devam etmekle beraber özellikle yaz aylarında mahallesin saklı güzelliği Erenler Yaylası, mezereleri ve otlakiyeleri (kayabaşı, lişer, abaga, isriç, hanzarcık, mandagodoz v.s) ile de yörede turizm acısından çekim merkezi konumundadır. Sındıran Mahalleninde son yıllarda arıcılık büyük gelişme katetmiş ayrıca organık tarımda kendini göstermiş, meyvecilik ve fındıkcılık da yörede ekonomiye katkı sağlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]