Başar, Maçka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Başar Köyü
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Maçka
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 • Toplam 571
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0462
Posta kodu 61750

Başar, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir mahalledir. Başar mahallesi Yerköprü, Cami altı, Koma, Kambanoz, Kamburlu ve Halaf olmak üzere altı mahalleden oluşmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon ve yöresinin doğuya ve güneye açılan kapısı Zigana Dağları'nın eteklerinde kurulu, yaylaların son noktası, tarihi ipek yolunun şehirden önceki son durağıdır.

İpek yolu nedeniyle tarihi milattan önceye dayanan Türk göçlerinin güzergahında bulunan köy Kıpçak Kuman boylarının eski yerleşim yeridir. Göçebe kültürünün canlı şekilde yaşandığı mahallede yaylacılık da hala devam etmektedir. Bilinen ilk yerleşimcileri göçebe Kıpçak Kuman Türkleridir. Müslüman Kıpçak Türklerinden ticaret yollarının denetimini almak amaçlı Bizans döneminde yerleştirilen Rumlar ve Türklüğünü kaybetmiş bir kısım Hristiyan Kıpçaklara daha sonradan Çepni Türkleri de eklenmiştir. Rumların ve Hristiyan Kıpçakların Yunanistan'a göçleriyle şu anki nüfus yapısı oluşmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk gelenekleri hala canlı bir şekilde yaşamaktadır. Eski gelenek ve görenekler ne kadar kaybedilse de hala bazı alanlarda bu gelenek ve göreneklerin devam ettiği görülür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 47 km, Maçka ilçesine 17 km uzaklıktadır. Hamsiköy'e ise 3 km mesafede olup yeni Erzurum yolu üzerinde olmakla beraber eski Erzurum yoluna ara bağlantı yolu ile bağlıdır. Yaklaşık rakımı 1300 m'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 571
2011 580
2000 742
1990 838
1985 947

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bahar mevsiminde mezere yazlarıda yayla mezraların da hayvancılık etkili rol oynamakdadır. Mahallenin etkili hayvancılık ekonomisinde Hasko süt kooperatifi maddi rol oynasa da hayvancılığı gelişmesinde yine de fazla rol oynayamamakdadır. Bunların yanında tarımda arazi yapısı ve iklim koşulları sebebi ile mısır, patates, lahana yetiştirilmekdedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet altyapısına da şimdilerde sahip olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]