Yazıyeri, Gümüşhacıköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yazıyeri
—  Köy  —
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Gümüşhacıköy
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 247
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu
Posta kodu 05700
İnternet sitesi: [2]

Yazıyeri, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Adı Vayisoğlu Yeni Adı Yazıyeri köyü olan köy Vayisoğlu denilen bir baba üç oğul ile kurulmuştur.Bir rivayete göre Denizli/Acıpayam'dan gelindiği söylenilmektedir. Bir rivayete göre de Tokat/Almus'tan Gelindiği söylenilmektedir.Bu konuda herhangi bir resmi kayıt yoktur. Yaşlı Köy halkının söylemleridir. Vayisoğlu Tavşan Dağı eteğine kurmuş olduğu köyü o zamanki Yaşam Şartlarına göre hayvancılık üzerine kurmuştur.Daha sonra motorlu vasıtaların çıkmasıyla köyün yerleşkesi eski yukarı köy denilen yerden atlık mahallesi yerleşkesine kaydırılmıştır.Eski köyü Yerinde de halen haneler bulunmaktadır.Eski köy Cami önünde Vayisoğlu ve Oğullarının mezarları bulunmaktadır. Köyün Vayisoğlunun devamı soyadı kanununun 1934 yılında ilan edilmesiyle birlikte Vayisoğlunun torunları Mert soyadını almıştır. Köyde bulunan diğer soyadlı aileler kimisi dışarıdan köye yerleşen Vayisoğlunun torunlarıyla evlenip köye yerleşen bazı soyadlar hayvancılıkla uğraştığı için çoban olarak gelenler,bazı ailelerinde köyü ve insanlarını çok beğenip köye yerleşen ailelerdir. Şu anda köy halkımız hayvancılık ve çiftçilikle uğraşmaktadırlar.köyde okur yazarlık oranı oldukça yüksektir. Her aileden devletin değişik kademelerinde çalışanlar vardır. Ayrıca Türkiye'de Ve Yurtdışında iş adamları vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 63 km, Gümüşhacıköy ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 247
1997 230

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genelde büyükbaş olmakla beraber küçükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Başlıca tarım ürünleri ise; buğday,arpa,tütün,soğan,şeker pancarı ve ayçiçeğidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]