Balıklı, Gümüşhacıköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Balıklı
—  Köy  —
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Gümüşhacıköy
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 162
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu
Posta kodu 05700
İnternet sitesi: [2]

Balıklı, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluş tarihi hakkında resmi bilgiler mevcut olmasa da çeşitli rivayetler köyün kuruluş hikâyesini özetlemektedir. 1490 öncesi Bayramoğulları ailesi tarafından kurulduğu bilinmektedir. Köy Balıklı ismini "Büyük Pınar" denilen tekkeden almıştır. Buradaki pınardan çıkan balıklar halk tarafından kutsal addediliyordu. Bu nedenle halk balıkları yemiyordu. Halkın bu tutumu çevre köylerde ve ilçe merkezinde köyün Balıklı olarak adlandırılmasına sebebiyet verdi.

Kuruluş hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 76 km, Gümüşhacıköy ilçesine 6 km uzaklıktadır. Balıklı tarihi hakkında resmi bilgiler mevcut olmasa da köyün kuruluş hikâyesi şöyle izah edilebilir. Bilindiği gibi Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde alevi halk üzerinde asimile politikaları yoğun olarak kendini gösteriyordu. Halk baskılara karşı dağlık kesimlere sığınarak yaşam mücadelesi veriyordu. Bugünkü Balıklı köyü sınırları içerisinde Kürt köy olarak tabir edilen ve virane olmuş, ören Balıklı Köyünün yerleşimine ışık tutmaktadır. Bir rivayete göre Balıklı Köyü hakkında şu bilgiler mevcuttur. Bilindiği gibi at sürüleri ılkı olarak tanımlanır. Sürüleri dağılan üç kardeş bunların peşinden toparlamak gayesiyle gider. İlk sürü Aşağı Balıklı'da, ikinci sürü Yukarı Balıklı'da bulunur. İki kardeş yukarı ve aşağı Balıklı ya yerleşerek yaşamlarını idame ettirirler. Üçüncü sürü ise Merzifon İlçesi Karacakaya mevkiinde bulunur. 3. kardeş babasına ılkı sürüsünü bulduğunu, kendisinin buraya yerleşerek yaşantısını idame ettireceğini söyler. Günümüzde Karacakaya köyündeki Bayram, Çetin ve Yüksel sülalelerinin Balıklı köyü ile kan bağlarının olduğu herkesçe bilinmektedir. 1951 öncesi Balıklı Köyünün birer mahallesi olan Koltuk ve mezrası Çat daha sonra Balıklı'dan ayrılarak bağımsız birer köy olmuştur. Bu dönemde Kaltak ismini alan köy yanlış anlaşılması sebebiyle ileriki dönemlerde Koltuk olarak değiştirilmiştir. Balıklı arazisi üzerine inşa edilen baraj sulama amaçlı olup Gümüşhacıköy ve çevresinde kullanılır. 1986-1989 yılları arasında inşa edilmiş olan barajın gövde dolgu tipi kil çekirdekli yarı geçirimlidir. 11440 hm küp gövde hacmiyle 44,5 metre yüksekliğindedir. Normal su kotunda göl hacmi 13.10 hm küptür. Normal su kotunda göl alanı 0.885 kilometrekaredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 162
1997 137

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]