Kırca, Gümüşhacıköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kırca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Gümüşhacıköy
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 437
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
Posta kodu 05700
Resmî site
[1] -

Kırca, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Murat, 1427 yılında Amasya - Tokat - Çorum bölgesinde; dört kardeşin oymak beyi olduğu Alevi Kızılcakocaoğulları Türkmenleri üzerine Yörgeç Paşa’yı bir ordu ile göndererek hile ile verdiği yemekte 4 kardeşin başını kestirir ve 400 kişide zincir ve prangalarla bağlayarak bir mağarada yaktırır. Çorumlu ovasında çoluk çocuk demeden Türkmenleri kırıp geçirir. Sürü ve davarlarına da el koyar. Bu katliamdan kurtulan çoğu kadın ve çocuklar Kırca köyüne gelip yerleşirler. Hoca Sadeddin Efendi bu Osmanlı katliamını övünerek ve ballandırarak anlatarak şöyle demektedir: “Yörgüç Paşa bir Türkmen getirene bir hil’at adamış, bunu da tellallarla duyurmuştu. Bu yollada pek çok Türkmeni temizlemiş oldu.” Osmanlı döneminde Amasya Sancağına bağlı olan Zeytun Kazasında bugün Kırca köyde soyadları “zeytun” ve oğulları adıyla çok sayıda insan vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek görenekleri damaktadı yemekleri haşhaşlı çörek keşkek kırmızı etle yapılan yahni gene haşhaşla yapılan pıtılı bişi

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 79 km, Gümüşhacıköy ilçesine 9 km ,Merzifon ilçesine 29 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 437
1997 410

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]