Kutluca, Gümüşhacıköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kutluca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Gümüşhacıköy
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 397
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05700
Resmî site
[1] -

Kutluca, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Oğuzların Selçuklu kolu olan Kınık Boyundandır. Kabaoğuz diye isimlendirilen köyler arasında yer almaktadır. Çalışkanlıkları ve mütevazilikleriyle ünlüdürler. Köy göçmen lideri Kutlu Bey tarafından 1300'lü yıllarda kurulmuştur.Kutlu Bey daha sonra Amasya'da Kutluşahlar Devletini kurmustur. Mustafa Kemal Atatürk Birinci Dünya Savaşı sonrasında bölge halkının Pontus ve Ermeni çetelerine karşı örgütlenmesini görmek için Havza'dan dönüşünde bu köye uğramış ve köy ileri gelenlerinden Kara Yusuf tarafından karşılanmıştır. Köy baklasıyla ünlüdür, bakla dolması bu köyün en önemli yemeğidir. Tüm Türk dünyasında meşhur olan Keşkek köyde her evde yapılmaktadır.Özellikle düğünlerde Müdür namıyla anılan köy bekçisi tarafından kazanlar doluşu pişirilerek konuklara ikram edilirdi. Köyde Türk töresine ait tüm folklorik ögeler vardır,sinsin, sarhoş,üçayak, madımak gibi gibi halk oyunları vardır. Davulcu Hüseyin, Metelik, Zurnacı Davut eskiden köy düğünlerinin vazgeçilmezleriydi. Köyde "Yunak" adıyla anılan küçük bir hamam mevcuttur, gelinler hala anne baba evinden kırmızı(al) bir şalla salavat ve naatler eşliğinde dışarı çıkarlar üzerlerine bereket getirsin diye darı dökülür. Sağdıçlık müessesesi devam etmektedir. Tarihi alan olarak: Kalecik tümülüsleri, gavur evi olarak adlandırılan alanda rum mezarlığı bulunmaktadır. Köyün 1881 yılında yapılmış olan güzelim ahşap camisi yıkılarak yerine örneği her yerde olabilecek sıradan bir cami dikilmiştir. Eski caminin duvarlarından çıkan çömlekler köylüler tarafından parçalanmıştır. Köyde hatırlanmak istenmeyen bir olay da eski adıyla İstir yeni adıyla Doğanköy'le yapılan mera savaşıdır. Savaş diyorum bu olay tam bir iç savaş olayıdır. Yayla merası yüzünden birbirine giren köy halkı çatışmayı ayırmaya gelen Çorum ve Amasya Jandarmasınında bu çatışmanın tarafı olmasıyla tam bir felakete sebeb olmuş insanlar ölmüş olay TRT haberlerine yansımıştır. Köyde bir kısım gençlerin yoğun gayretleriyle kütüphane kurulmuş kuruluş kararı muhtarlık defterine işlenmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 98 km, Gümüşhacıköy ilçesine 28 km uzaklıktadır.Köyün bir tarafında Çorum diğer tarafında Samsun sınırı bulunmaktadır. Yüksek bir platoda kurulmuş köyün çok vermli bir arazisi vardır. Köyde tarım yapılan arazi dışındaki alanlar ormanlarla kaplıdır. İçme suları boldur. Yakınlarında küçük sulama barajı bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 397
1997 350

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eskiden keçi ve koyun sürüleri neredeyse her hanenin sürüsü olurdu son yıllarda büyükbaş hayvancılığa yönlendirilmişlerdir. Köyde sırasıyla, buyday, nohut, kuru fasulye, arpa, bakla, yulaf ve hayvan yemi olarak kullanılan fiğ ekilmektedir. Yaylacılık eski önemisini kaybetsede köyün yeni orta sınıf gençleri tarafından tekrar canlandırılmaya çalışılmaktadır. Tarlalar miras mevzuatı gereği sürekli bölünerek küçük parçalara bölünmüş tarımın verimliliği düşmüştür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]