Yaylalıözü, Bala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yaylalıözü
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Balâ
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 168
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06720

Yaylalıözü, Ankara ilinin Balâ ilçesine bağlı bir mahalledir. Bozulus Türkmenleri Tabanlı Aşireti'ne mensupturlar.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının kökeni Türkmenistan kökenli olup Erzurum'dan gelmektedir. 1690-91 yıllarında kurulmuştur. Tarihte Bozulus Türkmenleri Tabanlı Aşireti olarak bilinir. Daha önce Erzurum (Pasinler,Horasan) bölgesinde bulunmuşlardır. Tabanlı AşiretiErzurum Pasinler Horasan'dan göçerek bugünkü Balâ İlçesi topraklarına gelmişlerdir. Bala ve Köylere yerleştirilene kadar da Balâile Erzurum arasında konar göçer olarak yaşamışlardır. Böylece Bozulus Türkmenleri Tabanlı aşiretinin Bala'ya yerleşip kurmaları 1690 yılında gerçekleşmiştir.

İskânlara karşı gelen, büyük sorunlar çıkartarak Anadolu'da Osmanlı Devleti'ne karşı gelebilen tek aşiret Tabanlı Aşiretidir. 1745'te Osmanlı hazinesini büyük ölçüde zarara uğratmışlardır. Söz konusu olan bu Türkmen aşireti Osmanlı Devleti'ni çok zorluklar içerisinde bırakmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 95 km, Balâ ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

Yöresel Yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Topalak, incir uyutması, yayla çorbası, tarhana, külüstür, kömbe, hoşmerim, kayısı hoşafı ve sarığı burma yöresel lezzetlerindendir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kuru ve sulu tarım yapılmaktadır. Sulu tarımda buğdayarpa ve şeker pancarı yetiştirilir. Kuru tarımda buğday, arpa, çavdar, ayçiçeği ve mercimek yetiştirilir. Jips (Pur) : Yaylalıözü köyünden Bala'ya giderken sol tarafta 'Purla' diye anılan mevkide bugün alternatif tarımda sıva, çimento, seramik ve boya sanayinde kullanılan aşağıda kimyasal adı ve özellikleri yazılı olan pur yatakları bakir vaziyette durmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 168
2011 186
2000 143
1990 160
1985 317

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]