Afşar, Bala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 39°27′03″K 33°03′54″D / 39.45091°N 33.06490°E / 39.45091; 33.06490

Afşar
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Balâ
Coğrafi bölge İç Anadolu
Nüfus
 • Toplam 2,970
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Resmî site

Afşar, Ankara ili Balâ ilçesinin mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kökeni Oğuzların 24 boyundan biri olan Afşarlardan gelmektedir.

Aslen zorunlu iskan sonucu 1830-1841' lerde Kayseri'den kopup şimdiki yerlerine gelmedir.

2014 yılına kadar belde (kasaba) belediyesi iken, 2014 yerel seçimleri ile birlikte ilçe belediyesine, mahalle olarak bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşar Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezine 15 kilometre mesafededir. Konya-Ankara karayoluna uzaklığı 25 km, buradan il merkezine uzaklığı 75 km'dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Örf ve adetlere bağlı olup köy odaları vardır. Düğün, cenaze ve bayram yemekleri halen bu odalarda yenmektedir. Kasaba halkı tarafından iki bayram arasında ölmüş kişlerin yakınları odalarda, bayramın ilk günü ziyaret eilerek kuran okutulur ve başsağlığı dilenir. Bu ziyaret sebebi ile kasaba halkının tamamı birbirini görmüş ve bayramlaşmış olur.

Kasaba 2005 ve 2007 depremlerinde büyük zarar görmüş iki yıldır süren kuraklık sebebi ile büyük sıkıntılara girmiştir.

Afşar Halkı kanunlara ve birbirlerine karşı saygılı bir halk olup bu yoğun nüfusa rağmen ufak bir olay bile olmamaktadır.

Halk çok misafirperver olup yabancılar aç ve açıkta kalmaz. Çünkü odalarda misafir edilip yiyecek ve yatacak ihtiyaçları karşılanır. Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında "DUTDEDE Türbesi" ziyaret edilerek kurbanlar kesilir. Yağmur az olursa yağmur duası, yağmur çok olursa şükür duası yapılarak 3000-4000 kişi ağırlanır.

Afşar halkının özelliğinden,midir bilinmez dayanışma mükemmel dir. Dügün yapanlara, oğlu askere gidenlere ve cenazesi olanlara, mahalle halkı az da olsa desteğini esirgemez.

İlk koyun sağımının sütü, mahallede görevli bulunan kişilere ve koyunu olmayanlara ikram edilir. Mahallede 17-03-2010 tarih itibarı ile TOKİ tarafından afet konutları projesi yapılmıştır..

Yemeklerinden mahalleye has tarhana çorbası meşhurdur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasaba halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Kasaba halkı tarımda; arpa, buğday ve pancar ekiminde bulunurlar. Hayvancılıkta genellikle koyun yetişticiliği gelişmiştir. Sulu tarım yüzölçümü azdır ama genişlemeye müsaittir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Afşar Belediyesi'ne bağlı olup sonradan geçici olarak Bala Belediyesi bünyesine geçen özel sektöre ait minibüslerle, mahalleden Bala ve Ankara'ya seferler yapılmaktadır. Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma ihalesi süreci sürmektedir. Henüz EGO otobüsü gitmemektedir.