Küçükboyalık, Bala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Küçükboyalık
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Balâ
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2013)
 • Toplam 50
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06720

Küçükboyalık, Ankara ilinin Balâ ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"BOZULUS" Aşireti, Erzurum horasan'dan göçerek bugünkü Balâ İlçesi topraklarına gelmişlerdir. Köylere yerleştirilene kadar da Balâ ile Erzurum horasan arasında konar göçer olarak yaşamışlardır. Daha sonra da 1840 - 1862 yılları arasında köylere yerleştirilmiştir.

Ayrıca Bala'nın Erzurum Pasinler Horasan'dan gelen aşiret köyleri;

Aşıkoğlu,Karadalak,Sırapınar,Yeniyapanşeyhli,Tol,Şehriban,Büyükbayat,Küçükbayat,Karahamzalı,Üçem,Küçükboyalık,Büyükboyalık,Çatalören,Çatalçeşme köyleri arasında sıkı bir şekilde akrabalık bağları bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörede Türkmen/Abdal Kültürü vardır.Bala've Keskin'deki folklorik oluşum bu iki yörenin karekteristik özelliklerine de işaret eder.Yöre türkülerinin ağırbaşlı ve durulmuş lirizmi hemen fark edilir.Bala" Orta Anadolu'nun en zengin halay bölgelerinden biri olduğu kadar,halayların eşlik sazı olan davul zurnanın da en iyi icra edildiği yörelerden biridir.Bala ve Keskin yöresi halayları ayak ve bel hareketlerine dayanır. Ağır fakat gösterişlidir.20- 30 kadın kendi aralarında halay çekerler.

Yörenin başlıca yemekleri ise ; Topalak,İncir uyutması,Kömbe,Sulu Et yemekleridir.

Geleneklerimizde dışarıdan pek kız alınıp verilmez.Gelin hanım kayınpederinin yanında yemek yemez,babalarının ve büyüklerinin yanında çocuklarıyla ve eşiyle konuşmaz gibi.

Düğünlerimiz üç gün olup cuma günü bayrak kaldırma ve düğün yemeği verme ile başlar.Davul zurna eşliğinde halaylar çekilir oyunlar oynanır.Cuma günü erkek evinin aile büyüklerinden yemekler hazırlanır.Akşama kız kına gecesi için hazırlanılır.Kızın yanında bir sağdıcı olur.Gelin kızın yanındaki sağdıcın başıbütün olmasına(anne babası ölmemiş ayrı olmayan mutlu geçim süren bir kadın olmasına)dikkat edilir.Önce gelinin başı taranıp türküler ağıtlar eşliğinde gelin hanım ağlatılır.Daha sonra gelin hanım fazla ağlamasın diye halaylar çekilip oyunlar oynanır.Cumartesi günü erkek evi gelin hanımı almaya gelir.Gelin hanımı erkek evinden gelen akrabaları giydirir.Ve erkek evine getirilir.Erkek evine getirilince gelin hanımın ayağının altına post serilir.Gelin hanım erkek evine gelirken şişe içerisinde bereket olsun diye kaşık,çivi,ekmek,tereyağı,arpa,buğday getirir.Çatının başından yere atılır.Gelin hanım eve girmeden önce kapıya tereyağını sürer.Kaşık kırar.Gelin hanım evine bağlı olsun fazla gezmesin eşinin evinde ömrünün sonuna kadar çivi gibi dursun diye başının üstünden duvara çivi çakılır.Tersinden içeriye girdilir.Böylelikle gelin hanım baba evinden çıkmış olur.

Cenazelerimizde aynı güzellikte kaldırılır en yakınlarımız ve komşularımız bir hafta yemek ikramında bulunur

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 82 km, Balâ ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Fakat yeşili seven çevre düzenlemesini seven bir köy olarak yeşillendirmeye önem veriyoruz.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
[[2013 45
2000 500
1997 164

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve hurdacılıga baglıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır.Ancak faaliyette degildir yeterli sayıda ögrenci yok gerekçesiyle en kısa zamanda okulun tekrar açılmasını temenni edıyoruz... Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]