Yavuz Subaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yavuz Subaşı, Balıkesir Milletvekili, Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi.

Fikret ve Nezaket Subaşı çiftinin ilk evladı olarak 1961 yılında Gönen, Balıkesir de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesindeki Şükrü Yemenicioğlu ilk okulunda, Liseyi Balıkesir ilinin Gönen ilçesindeki Ömer Seyfettin Lisesinde, yüksek öğrenimini ise Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir olarak kendi ofisinde iş hayatına başladı.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne ve Babası Nezaket Subaşı ve Fikret Subaşıdır. Eşi Zehra Subaşıdır. Üç kızı bulunan Yavuz Subaşı'nın kızları Hilal Kevser Cora, Hatice Kübra Ayaz, Sümeyye Reyyan Subaşıdır. Kardeşleri Şengül Şimşek, Birgül Yıldız ve Ömer Selim Subaşı'dır.

Öğrencilik Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesindeki Şükrü Yemenicioğlu ilk okulunda, Liseyi Balıkesir ilinin Gönen ilçesindeki Ömer Seyfettin Lisesinde, yüksek öğrenimini ise Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı.

Sivil Toplum Kuruluşu Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1976-1979 yılları arasında Millî Türk Talebe Birliği (1946) Orta Öğretim Komitesi, Milli Gençlik Vakfı İstanbul Şubesi kurucusu veyine MGV İstanbul İl Başkan Yardımcılığı/İl Sekreterliği görevlerinde bulundu. Türkiye Gürcistan Dostluk ve Dayanışma Derneği Kurucu Üyeliği, Beşiktaş JK Kongre Üyeliği, Marmara Üniversitesi Mezunları Mensupları Derneği (Mümder) Üyeliği, Yeşilay Üyeliği ve Denetim Kurulu Üyeliği (2006), Dil ve Edebiyat Derneği Kurucu Üyeliği ve yine aynı zamanda Dil ve Edebiyat Derneği Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı (2008-2014) olmak üzere birçok Sivil Toplum Kuruluşunda gönüllü aktivist olarak görev yapmıştır.

Erken Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Refah Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkan Yardımcılığı (1986-1996), Refah Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği (1998), İstanbul İl Genel Meclis Üyeliği (1994-1999) ve Fazilet Partisi İl Disiplin Kurulu Üyeliği (1999-2001) görevlerinde bulunan Yavuz Subaşı 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi Balıkesir (3.sıra) Milletvekili adayı oldu.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Gaziosmanpaşa Kurucu İlçe Başkanı (2001-2006), Adalet ve Kalkınma Partisi Sultangazi Belediye Başkan Aday Adaylığı (2009), Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği (2009-2014), Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Aday Adaylığı (2014) yapan Yavuz Subaşı 2018 yılında yapılan Genel Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Balıkesir Milletvekili seçildi. Ardından yapılan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Kongresinde Partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi seçildi.

Bürokrasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İski Denetim Kurulu Üyeliği (2007-2009), Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği (2014-2017) ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı (2017-2018) görevlerinde bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Türkiye Büyük Millet Meclisi : https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=27&p_sicil=7426
  2. Adalet ve Kalkınma Partisi : http://akparti.org.tr/ak-kadro/mkyk/yavuz-subasi/