Yardım:Sayfa nasıl yazılır (dış bağlar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
4. Dış bağlantılar

Viki-kodlaması ile dış bağlantılar oluşturmak çok kolaydır.

Dış bağlantılar

İnternet üstünde bulunan ve konuyla ilgili bir adresi maddeye eklemek istiyorsanız önce bir kuralı hatırlamanız gerekmektedir. Maddeler ansiklopedik bütünlüğü korumak için kendi içinde düzenli ve dengeli olmak zorundadır. Konu içine serpiştirilmiş dış bağlantılar konunun içerik bütünlüğünü bozmaktadır. Konu içinde açıklanmayan bir olgunun dış bağlantıda açıklanmasının maddeye yararı olmamaktadır.

Bu kural içinde kalarak iki değişik şekilde dış bağlar kurulur. Birincisi sayfanın en altına özel bir bölüm ayrılmıştır. Bölümün ismi Dış bağlantılar olmakta ve liste halinde Vikipedi dışı sayfalara bağlar eklenebilmektedir. Bir başka yol ise kaynak gösterme yoludur. Eğer konu içindeki bir olguya kaynak olarak bir dış bağlantı gösterecekseniz kaynak göstermek istediğiniz cümlenin arkasına <ref> açıklama ve dış bağlantı </ref> olarak ekleyebilirsiniz. Bu bağlantılar maddenin son kısmında bulunan kaynakça bölümünde listelenecekdir. Nasıl kaynak gösterileceğini ileride öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Kullanımı

En kolay yolu adresin tam yazılışını, URL'sini, sayfaya eklemeniz olacaktır. Örnek olarak Google a işaret eden bir bağ kurmak için:

http://www.google.com/

Vikipedi bu yazınızı hemen internet bağlantısına çevirip gerekli kodları sizin için ekleyecekdir. Bu kodlar arasında "http://" baş kısmını eklemek de vardır. Bu tip eklemeleri bu sayfalarda pek görmemektesiniz. Bunun sebebi okuyucuya bu bağ konusunda hiçbir bilgi sunulmamasıdır. Ayrıca bu tip bağlar genellikle reklam şırketlerine bağ olarak görüldüğünden kısa sürede yazının içinden çıkarılmaktadır.

Bağlantının niçin sayfada bulunduğunu ve hangi özellik yüzünden okuyucunun bu bağlantıyı kullanması gerektiğini ekleyebileceğini şekilde belirtilmesi için kullanacağınız:

[http://www.google.com/]

Bu bağın son bölümüne bir boşluk bırakarak ekleyeceğiniz açıklama size Google tarama aracı nı verecekdir.

[http://www.google.com/ Google tarama aracı]

Ek: Özel karakteri içeren dış bağlantılar ( pipe (|) gibi) sistem tarafından dış bağlantı olarak kodlanmaz. Bunu önlemek için isterseniz aynı karakterin onaltılık düzendeki değerini ASCII olarak ekleyebilirsiniz. Eğer pipe (|) kullanmanız gerekiyorsa, %7C kodlaması sorun çıkarmayacaktır. .

Maddenin "dış bağlantılar" başlığının altında eklendiğinde her bir bağlantının başına yıldız koyarak liste haline getirirseniz okunması kolay olur.

==Dış bağlantılar==
*[http://www.google.com/ Google arama makinesi]Öğrendiklerinizi deneme tahtasında uygulayın