Yardım:Sayfa nasıl yazılır (yazarlık)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'de yazarlık yaparken, sayfaların üst kısmında gördüğünüz "Değiştir" düğmesi en sık kullanacağınız temel fonksiyonlardan biridir. Korumaya alınmış sayfalar dışındaki bütün sayfalar üzerinde "Değiştir" düğmesi bulunur. Bu düğme, adından da anlaşılacağı üzere, o an okuduğunuz Vikipedi sayfasının içeriğini değiştirilebilir bir pencere içerisinde size sunar. Sayfanın üzerinde "'Elma' sayfasını değiştirmektesiniz"e benzer bir ifade belirir. Maddelerin değiştirilmesine olanak sağlayan teknik yapılara vikiler denir. İsterseniz "Değiştir" düğmesinin nasıl kullanıldığını Deneme tahtası'nda test edebilirsiniz. Deneme tahtasına hoşunuza giden bir iki satır yazı yazıp "Sayfayı kaydet" düğmesine basın. Umarız yazınızı Deneme tahtası sayfasında görmek hoşunuza gider. Unutmadan, eklediğiniz bu yazı bir süre sonra yeni kullanıcılara yer açmak için sayfa görünümünden temizlense de artık Vikipedi'nin kalıcı bir parçası olmuştur. Vikipedi var oldukça bu yazı da sistemin hafızasında geçmişteki bir değişiklik olarak kalacaktır. Deneme tahtasında öğrendiklerinizi yararlı değişiklikler olmaları şartı ile gerçek maddelerde uygulayabilirsiniz.Bakınız: sayfa oluşturmanın değişik yöntemleri

Önizlemeyi göster

Yazarlığınız sırasında en çok kullanacağınız bir başka işlev sayfanın altında bulunan "Önizlemeyi Göster" düğmesiyle çalışmaktadır. Deneme tahtasına birkaç satır ekleyip bu düğmeye basınız. Açılan sayfa yaptığınız değişiklikleri gerçekleştirmeden görmenizi sağlamaktadır. Hepimiz hata yaparız, bu sayede bunları yakalama ve düzeltme şansınız vardır. Bu işlev, sistemin (veri bankası) daha az düzeltme değişiklikleri saklamasında büyük önemi vardır. Eğer sayfanın eski değişikliklerini görmek istiyorsanız sayfanın üstünde bulunan geçmiş düğmesini kullanabilirsiniz.

Değişiklikleri göster

En son olarak yazdıklarınızın bir önceki sürümle farkını gösteren (çıkardıklarınız sol-ekledikleriniz sağ tarafta) bir işlevimiz var. Bu işlevi çalıştırmak için "Değişiklikleri Göster" düğmesini kullanabilirsiniz.

En son olarak bir değişikliği saklamadan önce "Özet" kutucuğuna kısa bir açıklamasını yapmanız sistemi kullanan diğer kullanıcılara (ve size) çok yardımcı olacaktır. Özet kutusuna kısaca "yazım hatası" (yazım hataları düzeltildiyse) veya "kaynak eklendi" (bir olgunun nereden kaynaklandığına dair bilgi eklediyseniz) yazmanız yeterlidir. Genelde kullanılan kısaltmalar için özet kısaltmaları sayfasında bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

UNUTMADAN! Değişikliklerinizi izledikten sonra "Sayfayı kaydet" düğmesine basmayı unutmayın, aksi takdirde değişikliklerinizi kaybedebilirsiniz. Değişikliklerinizi kaydetmeden düzenleme sayfasını kapatırken veya başka bir sayfaya giderken değişikliklerinizi kaydetmeniz hususunda bir uyarı mesajı görüntülenir. Bu uyarı mesajını eğer kayıtlı bir kullanıcıysanız tercihlerinizden değiştirebilirsiniz.


Öğrendiklerinizi deneme tahtasında uygulayın
Yeni konu Biçem