İçeriğe atla

Yardım:Biçem el kitabına giriş/5

Vikipedi, özgür ansiklopedi


BEK
Geniş bir kaynak

Makale bölümleri
Maddelerinizi okunabilir hale getirin

Resim ve kaynaklar
Metni zenginleştirin

Bağlantılar
Ansiklopediyi bir araya getirin

Tutarlılık
Düşünülmesi gereken son küçük şeyler

Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirinBiçem el kitabı, her tür stilistik noktaya ilişkin kapsamlı yönergeler içerir. Aşağıda, tavsiye alabileceğiniz türden şeylerin bir örneğini bulabilirsiniz.

Noktalama kuralları

Temelde Türkçe dil bilgisi kurallarını uygulayın. Vikipedi'de genel kullanımdan farklı olarak pek az uygulama vardır. Alıntılar için " (çift tırnak) kullanınız; bu ekranda daha rahat okunabilen bir karakterdir. ' (tek tırnak) işaretini ise "bir alıntı 'bir başka alıntının içinde' olduğu zaman" kullanınız.

Tarih ve sayılar

Vikipedi'de kullanılan tarih, saat, ölçüler, numaralar ve koordinatları içeren değerlerin standartlaştırıldığı Biçem el kitabı'nın bir parçasıdır.

Büyük harfler

Büyük harfler vurgu amacıyla kullanılmamalıdır. Bir sözcüğü vurgulamak istiyorsanız, eğik yazı kullanın.

Kısaltmalar

Kısaltmalar madde adında ancak maddenin konusu öncelikle kısaltmasıyla biliniyorsa ve bu kısaltma konuyla bağlantılıysa kullanılmalıdır. (Örneğin, NASA. Buna karşılık İngilizce Vikipedi'de Central Intelligence Agency maddesinin adının CIA yapılmaması yönünde fikir birliği oluşmuş; bu görüşün temelini ise, tam adın profesyonel ve akademik yayınlarda kullanılması oluşturmuştur.) Genel itibarıyla, eğer konuya biraz aşina okuyucuların konuyu kısaltmasıyla tanıma olasılığı yüksekse, bu durumda madde başlığında kısaltma kullanılmalıdır.

Ayrılmaz alan

Kelime işlemci ve dizgicilikte, ayrılmaz alan (" "), aralıksız alan, zor alan, veya sabit alan, kesintisiz alan için "sabit alan" teriminin kullanımı, "sabit genişlikli alan" terimi ile karıştırılabildiği için kesinlikle önerilmez. Konumunda otomatik satır kesmesini önleyen boşluk karakteri. HTML dahil olmak üzere bazı formatlarda, ardışık boşluk karakterlerinin tek bir alana daralmasını da önler.

HTML'de, sıradan boşluk karakteriyle aynı genişlikte olan ortak kırılmayan boşluk,   veya  . Unicode'da, U+00A0 olarak kodlanır.

Kesintisiz boşluk karakterleri diğer genişliklerde de mevcuttur.