Yardım:Biçem el kitabına giriş/3

Vikipedi, özgür ansiklopedi


BEK
Geniş bir kaynak

Makale bölümleri
Maddelerinizi okunabilir hale getirin

Resim ve kaynaklar
Metni zenginleştirin

Bağlantılar
Ansiklopediyi bir araya getirin

Tutarlılık
Düşünülmesi gereken son küçük şeyler

Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirinResimler, bir makalenin gövdesini onu bunaltmadan desteklemeli ve tartışmalı veya itiraz edilmesi muhtemel bilgiler için referanslar verilmelidir.


VisualEditor - Media editing 3.png

Resimler

Resimler, okuyucuların bir makaleyi anlamasına yardımcı olur. Resimleri yalnızca mevcut görüntülerden daha iyiyse veya makale metnini daha fazla destekliyorsa ekleyin veya değiştirin. Bir resmi oluştururken ve yüklerken, yeterince yüksek çözünürlükte ve uygun bir dosya biçiminde olmalıdır.


Resimler bir makale boyunca eşit olarak dağıtılmalı, görüntülerin görüntülendiği bölümlerle alakalı olmalı ve açıklayıcı bir başlık içermelidir. Sayfanın görsel tutarlılığını korumak için resimler küçük küçük resimler olarak gösterilir ve varsayılan olarak makalenin sağına hizalanır. Gerekirse sola hizalı, galeriler ve panoramalar gibi başka formatlar da mümkündür.


Kısa bir bölümde çok fazla görüntü yığmaktan kaçının: Bir sonraki bölüme taşabilirler ve okunabilirliği azaltabilirler (standart düzen 1024 × 768 ekran çözünürlüğünü hedefler).

Ayrıca bakınız


lefteless

Alıntılama

  • Kaynaklardan alıntıları aşırı kullanmayın; makaleler genellikle kaynakların bir konu hakkında ne söylediğini açıklamalı ve özetlemelidir.
  • Güvenilir bilgi kaynaklarını kullanın.
  • Makalenin altında bir kaynak listesi ile makalenin mevcut kaynak stilini kullanın.


Tartışmalı veya sorgulanması muhtemel materyal eklerken, birinden alıntı yaparken, yaşayan bir kişinin biyografisine materyal eklerken ve bir resim yüklerken kaynaklar belirtilmelidir. Alıntıları doğru bir şekilde biçimlendirmeye çalışmanız gerekirken, önemli olan okuyucunun kaynağı tanımlaması için yeterli bilgiyi eklemektir; diğerleri gerekirse biçimlendirmeyi geliştirebilir.


Ayrıca bakınız