Yaramaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yaramaz
Yaramaz
Film afişi.
Yönetmen Vagif Mustafayev
Senarist Ramiz Fətəliyev, Vagif Mustafayev
Oyuncular Mamuka Kikaleyşvili
Həsənağa Turabov
Yaşar Nuri
Larisa Borodina
Ağahüseyn Kərimov
Hamlet Xanızadə
Müzik Emin Sabitoğlu
Görüntü yönetmeni Aleksandr İlxovski
Stüdyo Azərbaycanfilm
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Güldürü, Trajikomedi
Renk Renkli
Yapım yılı 1988, Azerbaycan SSC
Süre 90 dk.
Dil Azerice

Yaramaz, 1988 yılında Bakü'de çekilmiş uzun-metrajlı Azeri filmi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hatem (Mamuka Kikaleyşvili) hayatta şanssızdır. Sadeliği yüzünden "işgüzar" kişiler onunla dalga geçer. Her tarafta ticarî işler dönmüş, hırsızlık ve yolsuzluk artmıştır. Böyle bir zamanda Hatem kendisiyle dalga geçilmesinden bıkar ve "akıllanma"ya karar verir. Çok kısa bir zamanda başarıya ulaşır. Adı işçiden fabrika müdürlüğüne kadar yükselir. Saf Hatem yalancı, zalim ve hain birine dönüşür. Sonuçta, Hatem dünyaya sahip olur. Bu hakimiyet ona para getirir, para ve servet de kalbinin berraklığını alır. Trajikomedi türüne yakın bir örnek olan bu film iyi insanın kötü insana çevrilmesinden bahsetmektedir. Devrin belaları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmekle birlikte insan kişiliğinin bozulmaya uğraması ve manevî düşkünlüğün nedenleri araştırılıyor.

Diğer bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikalı sinema yazarı R. Hollouey "Financial Times" gazetesinde "Yaramaz" filmini SSCB'nin Perestroika (yeniden yapılanma) dönemini anlatan en iyi sinema eseri seçmiştir ve Sovyet sinemasında yeni dalganın ilk uğurlu müjdecisi olarak adlandırmıştır.

Yanlışlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filmin başında Hatem'in evindeki görevliler sehpayı taşır. Arkadaysa televizyon vardır. Bir kare sonra televizyonun yer değiştiği görülür.
  • Maşalla Mirze babayı arabadan indirince onların önünden başka bir araba geçer. İkinci arabanın camından kameraman ve kamerasının yansıması görülür.

Festivaller ve Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

1)1989 yılında Odessa'da "Altın Dyuk" Uluslararası Festivalde Filme Odessa centilmenlerinin Ödülü

2)1989 yılında Qabrovo'da komedi filmlerinin festivali Filme "Çaplinin Altın El Ağacı" Ödülü 3)1989 yılında "Sovetskaya Kultura" gazetesinin ödülü 4)1989 yılında Kalinin'de sovet sineması oyuncularının "Yıldızlar-89" I Festivali

5)1991 yılında

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]