Yapağılı, Köprüköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yapağılı
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Köprüköy
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245657
 - Toplam 240
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25340
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245657

Yapağılı, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapağılı mahallesinin değişmeden önceki adı Hoppik Köyü'dür. Büyüklerimizin anlatmasına göre Hoppik Mahalleninde daha önceleri ermeniler yaşamış, geriye kalan kalıntıları iki meşetlik ve bir yığılma tepe kalmıştır. Yığılma tepede Cenevizlilerden kaldığı söyleniyor. Yazılı bir kanıt yoktur. Hoppik Köyü olarak adlandırılan mahallenin adı, Yine büyüklerimizin söylemelerine göre Yapağılı Köyü olarak değiştirilmiş ve adınında mahallede türbesi bulunan Yapağılı Baba'dan almıştır. Mahallede yaşayan insanların hemen hepsi birbiriyle akrabadır.Şimdi ise ağırlıklı tarımla uğraşıyorlar.Hayvancılık oldukça azalmıştır.Arazinin sınırlı ve yetersiz olmasından dolayı komşu mahallede tarım yapma oldukça yaygındır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede düğünlerde yapılan oyunları gelenek olarak devam etmekte iken, düğün salonlarının kullanılması ile bu gelenekler de kalkmıştır. Mahallenin menşur bir yemek çeşidi yoktur. Ama; eskiden yapılan yemek çeşitleri sulu börek,hingel,kete,kuymak,haşıl, Kelecoş ve herle çorbasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 69 km, Köprüköy ilçesine 13 km uzaklıktadır. Doğusunda Karaçuha Köyü, Batısında Aşağı Çakmak Köyü,Kuzeyinde Geçik Köyü ,Güneyinde Mindivan Köyü bulunmaktadır.

http://harita.bibilgi.com/harita/erzurum/k%C3%B6pr%C3%BCk%C3%B6y/yapa%C4%9F%C4%B1l%C4%B1-haritasi

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede karasal iklim özelliği görülmektedir. köy yazın çok sıcak olmakla beraber,kışın mahallenin güneyinden aras nehri geçmesi itibarı ile çok soğuktur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 150
2000 240
1997 330

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

2007'ye kadar mahallenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Şu anda geçimlerini sürdürmek için tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktalar. 1982 tarihinden itibaren eğitim ve öğretime önem verilmiş, geçim kaynağı olarak daha rahat kazanç elde etmek için köy hayatından kurtulma için şehire göç başlamıştır. Köy 45 hane iken, şu anda 20 hane olarak kalmıştır. Geçmişten günümüze mahallede yetişen insanların %99 okuma yazma bilmektedir. Bu okuma yazma bilen kesim içinde %21 üniversite ve yüksek okul mezunu %49 Orta öğretim ve lise geri kalan kısım ise ilk okul mezunu ve okur yazardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Yapağılı Köyü İlköğretim okulu eğitimine devam etmektedir. 25 öğrencisi ve 1 öğretmeni bulunmaktadır. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılarak, Yağan Lisesi ve Köprüköy lisesinde ortaöğretimlerine devam etmektedirler. Mahallede 1986 tarihinden beri evlerde içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi tarafından evlere telsiz telefon çekilmiş olup, halen kullanılmaktadır. Sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, mahallede elektrik 1983'ten beri bulunmaktadır.

Kategori:Köprüköy mahalleleri