Çullu, Köprüköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çullu
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Köprüköy
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.478
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25340
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245664

Çullu, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geçmişi ve adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur.Bilinen en eski adı Çullu'dur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çullu mahallesi nüfusunun tamamı Qurmanci (kürtçe) dilini konuşan Şafii Mezhebinden Kürtlerden oluşur. Mahallede 1 ilköğretim okulu ve 2 adet camii vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 109 km dir, Köprüköy ilçesine 50 km uzaklıktadır. 1937 yılında Çullu ilçe merkezidir. Daha sonra Karayazı ilçesinin bulunduğu yere sağlık ocağı ve jandarma karakolu yapılarak buraya Karayazı ilçesi merkezi adı verilmiştir.Kısa bir zaman öncesine kadar da Çullu Karayazı ilçesine bağlı bulunmakta iken daha sonra Köprüköy denilen mahallenin ilçe yapılması ile Çullu buraya bağlanmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy,karasal iklim etki alanı içerisindedir.Kışlar uzun ve soğuk geçer.Yoğun Kar yağışı olur.Mayıs ve Haziran aylarında sık ve şiddetli yağmurlar yağar.Rakım yüksekliği ve yüksek dağlık bölgede bulunması sebebiyle yaz mevsiminde dahi geceleri serindir.Temmuz ve Ağustos günleri en yoğun sıcaklıkların görüldüğü dönemlerdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Çullu Köyü civar köylerin en büyüğüdür.Çullu,bağlı olduğu Köprüköy ilçesinden nüfusça daha büyüktür.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle yonca hasadı ile genellikle küçükbaş hayvan beslenmektedir. Besicilik ise kışın kuru yemden çok saman ile yazlarıysa otlatmak suretiyle yapılmaktadır.Arpa ve Bugday ziraatı çok zayıf olup daha çok aile ihtiyacını karşılamaktan ileri gitmez.Aras nehrinde balık avlanabilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ulaşımı yağışların olmadığı dönemlerde rahat ve kolaydır.Kışlar çok sert ve uzun geçer.Kar fazla ve yüksek oranlarda yağar.Çoğu kez Erzurum ve Karayazı yolları kapanır ve güçlükle açılır.Yazları ise temmuz ve agustos ayları oldukça sıcak olup o aylarda dahi geceleri serin olur.İlkbahar yağmurları çok şiddetli olur ve genellikle mayıs ve haziran ayları arasında görülür.Mahallenin içme suyu şebekesi bulunmakla birlikte kanalizasyon şebekesi kurulmamıştır.Sağlık ocağı binası vardır. Köy ile Muş-Hınıs karayolu arasında ulaşımı sağlayan köy yolu asfalt değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]