Yalancı mazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yalancı mazı
Thujopsis dolabrata1.jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Sınıf: Pinopsida
Takım: Pinales
Familya: Cupressaceae
Alt familya: Cupressoideae
Cins: Thujopsis
Tür: T. dolabrata
İkili adlandırma
Thujopsis dolabrata
(L.f.) Siebold & Zucc., Fl. Jap. 2: 34 (1844).
Kabuk

Yalıncı mazı (Thujopsis dolabrata), servigiller (Cupressaceae) familyasından Japonya'da endemik olan bir ağaç türü.

Morfolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

15 m'ye kadar boylanır; kabuk ince, boz veya kırmızımsı kahverengi, uzunlamasına soyulur, tacı piramidal, dallar yukarıya doğru yükselmiş, dalcıklar 4–6 mm çapındadır. Yapraklar parlak, geniş, uca doğru sivrileşir, yan sürgündeki yapraklar yukarıya doğru yükselmiş, üst yüzü koyu yeşil yumurtamsı-mızrak şelinde, 4-7 x 1,5-2,2 mm, alt yüzünde beyaz bir stoma bandı yer alır, ucu yuvarlak, bazen eğridir. Kozalaklar 1-1,6 cm, tohum elipsoid 4-5 x 3-3,5 mm; tohum kanadı kalındır.

İki varyetesi vardır;

  • Thujopsis dolabrata var. dolabrata: Güney Japonya'da bulunur. Sürgünler daha az dallıdır, yapraklar büyük, kozalak pulları sert ve kalındır.
  • Thujopsis dolabrata var. hondai: Kuzey Japonya'da bulunur. Sürgünler sık dallıdır, yapraklar küçük, kozalak pulları az kalındır.

Ekolojik özellikleri ve fenoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Nemli, gölgeli yerleri sever. Yüksek hava nemi ister, yüksek pH veya düşük sıcaklıktan etkilenmez. Çok yavaş büyür, fideler birincı yılda sadece 3 cm büyürken, 6-10 yaşlarında 30 cm'ye ancak ulaşır. Her dem yeşil ağaçlardır. Tohumlar Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler bir evciklidir.

Üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tohum ve çelikle üretilir. Tohumlarda çimlenme engeli yoktur. Yarı odunsu çeliklerle üretilir. Çelikler 5–8 cm uzunluğunda Temmuz-Ağustos aylarında ökçeli olarak alınır.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Odunu, yumuşak, dayanıklı ve elastiktir. Dolap yapımı ve gemi inşaatında kullanılır. Japonya'da değer verilen genellikle tapınakların etrafında kullanılan bir süs ağacıdır. İyi yağış alan, bol sulanan bahçelerde ancak yetişme imkânına sahip olur. Kuraklığa hoş görülü değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]