Yael Dayan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yael Dayan
Yael Dayan.jpg
Doğum 2 Aralık 1939 (1939-12-02) (81 yaşında)
Nahalal, Filistin Mandası
Meslek Siyasetçi, yazar
Yael Dayan Hayfa Üniversitesi'nde Kadın Çalışmaları ve Cinsiyet üzerine ders verirken, 12 Kasım 2014

Yaël Dayan (İbranice:יעל דיין, d. 2 Aralık 1939) İsrailli siyasetçi ve yazardır.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yael Dayan Nahalal'da, her ikisi de İsrail Devleti'nin ilk yıllarından beri siyasetçi olan Moshe Dayan'ın kızı ve Shmuel Dayan'ın torunu olarak, doğdu. İsrail Savunma Kuvvetleri'nde İSK Sözcülüğü Bürosunda teğmen olarak görev yaptıktan sonra, Kudüs İbrani Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler ve İsrail Açıköğretim Üniversitesi'nde (Open University of Israel) biyoloji dallarında okudu. Dov Sion ile evlendi, çiftin iki çocuğu oldu.

Dayan adını ilkin, yazar ve köşe yazarı olarak duyurdu. Beş romanı yayımlandı, Altı Gün Savaşı'nın anıyazısı olan Israel Journal: June 1967 adlı ve babasının biyografisi My Father, His Daughter adlı eserleri de bunlar arasındadır.

Dayan barış aktivisti olarak Peace Now'nin liderleri arasına katıldı ve ayrıca, Bat Shalom, International Center for Peace ve Council for Peace and Security adlı örgütlerde yer aldı. Barış ve güvenlik konularında dünya çapında konferanslar verdi. Bunlara ek olarak İsrail'de, insan hakları, kadın hakları ve LGBT haklarını savundu. 1992 yılında, İsrail İşçi Partisi'nden Knesset'e seçildi ve Kadının Statüsü Komitesinde başkan olarak görev yaptı.

1990'larda İsrail'de cinsel taciz kanununun kabulünü destekleyerek, kanunun çıkmasına yardımcı oldu. 1996 ve 1999 yıllarındaki seçimlerde İşçi, Meimad ve Gesher partilerinin ittifakıyla oluşan Tek İsrail'in (One Israel) bir üyesi olarak tekrar seçildi. 1999 tarihinde ikinci defa Kadının Statüsü Komitesinde başkanlık yaptı. 2003 yılındaki seçimleri kaybetti ve İşçi Partisi'nden ayrılarak Yossi Beilin ile beraber Meretz-Yachad'a katıldı. Dayan, 2004 yılındaki yerel seçimlerde Meretz Partisi'nin Tel Aviv'deki listesinin başında yer aldı; bu seçimlerde Meretz Partisi belediye meclisindeki 31 koltuktan 5'ini kazandı ve Ron Huldai'nin koalisyonuna katıldı. Dayan günümüzde, Belediye Başkan Yardımcısı ve sosyal hizmetlerden sorumlu.

Moşe Dayan'ın kızı olan Yael Dayan, İşçi Partisi'ndeki milletvekiliği sırasında daima Filistinlilerle diyalog içinde olmasının yanı sıra Arafat'ın 1993 yılında Filistin'e dönmeden Yael Dayan'ı Tunus'ta ziyaret etmesi İsrail'de büyük bir tepkiye neden olmuştur.

Yayımlanmış eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurgusal yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurgusal olmayan yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]