Ron Huldai

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ron Huldai
İbranice: רון חולדאי
Tel Aviv-Yafa belediye başkanı
Görevde
Makama geliş
1998
Kişisel bilgiler
Doğum 26 Ağustos 1944 (1944-08-26) (73 yaşında)
Hulda, Birleşik Krallık Filistin Mandası
Partisi İsrail İşçi Partisi

Ron Huldai (İbranice: רון חולדאי; d. 26 Ağustos 1944, Hulda, Birleşik Krallık Filistin Mandası), Tel Aviv kentinin yönetimini üstlenmekte olan Tel Aviv-Yafa belediyesinin şu anki belediye başkanı[1]. Akademik yönetici; İsrailli eski savaş pilotu; politikacı. İsrail Hava Kuvvetleri'nin Tuğgeneral'i. İsrail İşçi Partisi üyesi

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron Huldai, Tel Aviv-Yafa belediye başkanı

26 Ağustos 1944 yılında o zaman Birleşik Krallık Filistin Mandası cumhuriyeti arazisi olan Hulda'da doğdu. Ron kendi soyadını bu kentten almıştır.

Ron Huldai Tel Aviv Üniversitesi, Alabama'daki Auburn University Montgomery, Maxwell Hava Üssü'ndeki ABD Hava Kuvvetleri Hava Harp Okulu (Montgomery, AL) ve Wharton College, Pensilvanya Üniversitesi Gelişmiş Yönetim Programı mezunudur.

İsrail Hava Kuvvetleri'nde askerlik yaptığı yirmi altı yıl boyunca (1963-1989) bir savaş pilotu olarak görev yaptı. Ron Huldai askerlik sürecinde birçok önemli üst düzey komuta görevlerinde bulunmuştur. Örneğin, Altı Gün Savaşı'nda, 1973 Arap-İsrail Savaşı'nda[2] ve diğer savaşlarda görev yapmıştır. Tuğgeneral olarak, Hava Kuvvetleri Pilotlarının Eğitim Okulu başındaydı. Ayrıca hükümet yetkilileri ve IAF için sivil inşaat projelerinin koordinatör danışmanı olarak da görev yaptı.

1989 yılında aktif görevi sona erdi ve emekli oldu. Emekli olduktan sonra özel sektöre girdi. Üç yıl sonra Tel Aviv kentinde bulunan ve İsrail'in ilk lisesi[3] olma özelliğini taşıyan prestijli Herzliya Yahudi Lisesinin müdürü oldu ve altı yıl boyunca bu görevde kaldı.

İsrail İşçi Partisi üyesi olduktan sonra, Huldai 1998 yılında Tel Aviv belediye başkanı seçildi. 2008 yılında % 50.6 ile ikinci kez belediye başkanı seçildi[4]. 2003 yılında ise, oyların % 62'sini kazanarak üçüncü kez belediye başkanı seçildi[5].

2009 yılında Tel Aviv Üniversitesi'nde, fahri doktora unvanı almiştır[6].

Ron Huldai evli ve üç çocuk babasıdır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]