Yağmurdede, Ayaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yağmurdede
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Ayaş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06710

Yağmurdede, Ankara ilinin Ayaş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ne zaman kurulduğuna dair bir bilgi yoktur. Ancak, tarihinin Osmanlı'dan önceye dayandığı tahmin edilmektedir. Köyün ilk adı olan Dastarlı; Sofrası bol olan bir anlamı ise başı örtülü anlamına gelmektedir. Şimdiki adı Yağmurdede ise, burada yaşadığına inanılan bir evliyanın ve O'na ait olan yatırın bulunduğu tepenin adından gelmektedir. Bu kişinin, istediği zaman yağmur yağdırabildiğine inanılırmış. Şimdilerde ise köylü, yağmur duası için bu tepeye gider. Köyün tarihî bir mezarlığı vardır. Çay kenarında bulunan tarihî Roma dönemine ait sütun kalıntıları, tarihi hakkında ufak ipuçları vermektedir. Ayrıca, köye yakın akan bir çayın kenarında bulunan ve "gavur ini" adıyla anılan mağara da, köyün Osmanlı öncesinde kurulduğunun kanıtlarındandır. Diğer bir tarafıdan Yağmurdede köyüne bağlı Ören mevkii yakınlarında Ağan Çayı'nın kenarlarında birçok tarihi mağaralarda varıdır. Mağaralar ortalama 25 metreden uzunluklarıyla dikkat çekmektedirler. Mağaraların içinde küçük odacıklar, pencereler, gözlem yerleri bulunmaktadır. Türkler bölgeye geldiklerinde, köyde eski yaşayanların köyün altında bulunan tünellerden çaya ve bu mağaralara kaçtığı söylenegelmiştir.

2004'te Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından Orman Köyü statüsü ile Büyükşehir mücavir sınırlarına girmiştir. 2014 yılında tam olarak mahalle olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün, en önemli geleneği bayram günlerinde düzenlenen Ferfene adlı eğlenceleridir. Bu eğlencelerde, bir araya gelen yaşıtlar ve arkadaşlar yiyecek ve içecekleri ortak alır ve sabaha kadar eğlenirler. Ayrıca SİNSİN oyunu köyün önemli geleneklerindendir. Bu oyun, genel olarak Orta Anadolu yörelerinin çoğunda oynanmaktadır. Köy odası önündeki meydana büyük bir ateş yakılarak çevresine toplanılır. Davul zurna eşliğinde bazı dans figürleri ile oynanan oyunda kural, ortadaki kişiden dayak yememek ya da ona dayak atmak şeklindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 70 km, Ayaş ilçesine 14 km uzaklıktadır. Mahallenin kendisine bağlı 5 km kuzeybatısında Ören Mevkii ve 3 km kuzeydoğusunda Karaköy Mevkii bulunmaktadır. Tiske (Gökçebağ), Bayramköy, Ortabereket ve Çanıllı ile yakın komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. Köyde, yaşayanların kendi imkânlarıyla yaptığı bir barajı ve havuzu vardır. Bunlar sulu tarımda kullanılmaktadır.