Sinanlı, Ayaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Sinanlı, Ayaş'a 5 km uzaklıkta olan bir semttir. 986 hane olup 5746nüfusu vardır. Tarihi ilçe ile aynı olan semtte Roma Seramikleri ve o döneme ait sütun başlıkları bulunmuştur. Büyük cami eski eser olarak yapmı 900 lü yıllara daanmaktadır. İpek yolu sinanlı semti üzerinden geçmektedir. Ilıca olarak bilinen tarihi eser romadan kaldıgı bilinmektedir. Kuzeydoğusunda Çal Dağı; doğusunda Bakırcalık, İnkaya; güneyinde Toklu Dağlarının eteğine yerleşmiş konumdadır. Kuzeydoğusunda Ayaş; güneyinde Polatlı; güneybatısında Oltan Kasabası; batısında Uğurçayırı ve Balçiçekle komşudur.

Semt halkı geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Semtte bulunan termal su imkânsızlıklardan dolayı geliştirilememiştir. Aynı zamanda dut ve domatesi ile ünlüdür.

Sinanlı’nın eski nüfus kayıtlarını incelediğinde ise semtin, Mahkeme, Cuma, Hocasinan, Gayran, Dereçeşme, Ayvalı ve Dönenoğlu mahallelerinden oluştuğunu görürüz.

Mahkeme mahallesinde Pınaraltı olarak isimlendirilen yer, semtin merkezini oluşturur. Aynı merkezde Han Yeri ismi günümüze kadar gelmiştir.

Eski adı Yeregömü olan Sinanlı semti Sinanlı adını şu şekilde almıştır:

Semti 1956 yılında ziyaret eden Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşi Reşide Bayar semtin ismini beğenmez ve isminin değiştirilmesini ister. Ankara’ya döndüğünde ise zamanın Maarif Müdürü Hasan Özbay’a emir verilerek swemtin isminin incelenmesini istenir. Hasan Özbay ise köyün isminin tetkikinin ve değiştirilmesi için köye müfettiş Emin Altınkanat ‘ı gönderir. Emin Altınkanat da zamanın muhtarı Ahmet Büyükyavuz ile başöğretmen Mehmet Ertekin ile bir komisyon kurar. Komisyon tetkiki sonunda semtin Sinan isminde bir mimarı yetiştirdiği ve bu mimarın kasabanın Pınaraltı Çeşmesi’nin yapımını gerçekleştirdiği ve bu mahalleye isminin verildiği tespit edilir. Böylece komisyon Sinan Bey’in isminin sonuna eki getirerek semtin isminin SİNANLI olmasını kararlaştırarak vilayete bildirir ve 1957 yılında köyün adı Sinanlı olarak değiştirilmiş olur.

Sinanlı 1972 tarihinde belde olmuş, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kalmamasına karşın kendi isteği ile Büyükşehir sınırlarına girmiş, 2009 tarihinde belediye kaldırılarak Ayaş ilçesinin semti olmuştur.