Başayaş, Ayaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 40°02′K 32°23′D / 40.033°K 32.383°D / 40.033; 32.383

Başayaş
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Ayaş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06710

Başayaş, Ankara ilinin Ayaş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayaş (Ayas /Ayaz) Öz Türkçe bir isimdir. "Parlak aydınlık gece" demektir. Ayaş bir Türkmen oymağı adı olup, Oğuz Türkleri'nin Bozok Kolu, Gün Han Oğulları, Bayat Boyu, Barak obasına bağlı bir oymaktır.

1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'ya giren Türklerin bir kolu olan Süleyman Bey komutasındaki Selçuklu Ordusu 1073 yılında, Doğu ile Batı ülkelerinin çeşitli merkezlerini birine bağlayan yol üzerindeki 5 büyük piskoposluk merkezinden biri olan Mnizos'u fethederek, buraya Ayas Oymağını yerleştirmiştir.

Eski Başayaş Köyü, Ayaş'ın 5 Km. doğusunda yer almaktaydı. Köyün yeni yerleşim yeri 1958-1959 yıllarında dönemin muhtarları tarafından fikir olarak gündeme getirilmiş 1990 yılına geçen süre içerisinde hizmet veren muhtar ve ihtiyar heyetleri tarafından bu fikre bazen sahip çıkılmış bazen de yer konusunda anlaşmazlık sağlanamadığı için sürüncemede bırakılmıştır.

Ancak 1990 yıllarında şu anki yeri olan Çiv Çir mevkiine, talepler doğrultusunda Köy hizmetlerinin istimlak çalışması ve parselleme işlemleri tamamlanarak 163 parsel hak sahiplerine dağıtılmış 2008 yılına kadar bu parsellerden yaklaşık 70 tanesine (İnşaatlar dahil) ev yapılmıştır. Ayrıca sağlık ocağı okul park alanları parsel olarak ayrılmıştır.

23.07.2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Başayaş Mahallesi, Türk ailesine özgü gelenek ve görenekleri sıcaklığını korumakta olup, dini ve millî günlerde halkımız birbirleri ile daha fazla kaynaşmaktadır. Bayram ziyaretleri, nişan, düğün törenleri ve eğlenceleri geleneklere bağlı olarak devam etmektedir. Muhafazakar ve Millî Değerlerine sadık, kültür seviyesi yüksek, özellikle kayıtlı nüfusunun üniversiteleşme yüzdesi yüksek bir ahali yapısı vardır..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 50 km, Ayaş ilçesine 6 km uzaklıktadır. 1200 Metre rakımda yer almaktadır. Arazileri 1200 Metre ile 1450 Metrelik rakımlı bölgelerdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. 1200 Metre rakımda olmasından dolayı, Ayaş Merkez ile -2, Ankara ile -4 Derecelik ısı farkı vardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur, fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan ve mahalle içi yollar asfaltvardır.

İlçe merkezine toplu ulaşımı, 560 hat nolu EGO otobüsleri ve aynı hat nolu Özel Toplu Ulaşım Araçları sağlar. EGO hattı ile Sincan ilçesine kadar gidilebilir. Özel Toplu Ulaşım Araçları, Ulus'a kadar gitmektedir. Ankara'dan Beypazarı ve Nallıhan ilçelerine gidip gelen çeşitli firma araçları ile adı geçen ilçelere de ulaşılabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]