Ilıca, Ayaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ilıca
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Ayaş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06710

Ilıca, Ankara ilinin Ayaş ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilıca köyü halkı;Sultan Alpaslan'ın 1071 yılında Malazgirt Savaşında Doğu Roma İmparatorluğu'nu yenmesinden sonra 1073 yılında Alpaslan'ın baş komutanı Süleyman Şah komutasında Ayaş ve çevresine yerleştirilen Oğuzlar'ın Bozoklar,Günhan oğulları,Bayat'a bağlı Ayaş Türkmenlerinin Aslanoğulları, Sucular, Cingöz, Karakız, Kınıklı, Kayacık, Yiğit, Orman vb aşiretlerden oluşmaktadır. Burada yazılan ailelerin büyük bir kısmı civar köy ve kazalardan Ilıca köyüne gelmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkmen kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Ilıca köyünde yerleşik Türkmen adetleri,kültürü ve yaşantısı hala etkisini sürdürmektedir. Düğünlerde Eski bindallı giyimleri,gümüş kemerler,önü altın sıralı başlıklar,yemeni adı verilen ayakkabılar giyilmekte,Bağlama ve Ritim ile düğün yapılmakta,sinsin oynanmakta,oyun olarak ise Ayaş Yolları,Ankara zeybeği, Karaşar zeybeği,Çaykuşu, Fidayda, Misket gibi Ankara oyunları oynanmaktadır. Halk arasında bir nevi tiyatro oyunları sergilenmektedir. Bayramlar özel öneme sahiptir ve bayram namazından sonra Çimenlik Mevkii'nde toplanan halk en yaşlıdan başlanarak ve yaş sırasına göre bayramlaşır,bayramlaşmadan sonra her evden sofralar gelir ve topluca yemek yenir,ondann sonra evlerdeki bayramlaşma yapılır. Askere gönderme,hacca gitme,kına gecesi,sünnet merasimleri özel öneme sahiptir. Köyde futbol vevoleybol sporlarına önem verilir. Okuma yazma çok önemsenir. Köyden Profesörler, doktorlar, mühendisler ve yüksek yöneticiler yetişmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 73 km, Ayaş ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Ayaş domatesinin en çok yetiştirildiği köydür. Buğday, arpa gibi tahıllar yanında, salatalık, fasulye, nohut, kavun ve karpuz ekimi de yapılmaktadır. Meyve olarak meşhur Ayaş dutu, kiraz, vişne, mürdüm eriği, ceviz ve üzüm ile meyve fidanı yetiştirilmektedir.

Hayvancılık olarak tiftik keçiciliği, koyunculuk, süt inekçiliği ve besicilik yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. İnternet Kafe vardır. Futbol sahası ve köy odası da mevcuttur.

Günde karşılıklı birer sefer geçen, Güdül Belediyesi'ne bağlı özel halk otobüsleri ile Ankara-Merkez'e, Ayaş'a ve Güdül'e ulaşılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]