İçeriğe atla

Yüzyıllık Yalnızlık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yüzyıllık Yalnızlık
Cien Años de Soledad
Kitabın Can Yayınları kapağı
YazarGabriel García Márquez
ÇevirmenSeçkin Selvi
Kapak sanatçısı
Leo & Diana Dillon
Ülke Kolombiya
Dilİspanyolca
KonularBüyülü gerçekçilik
Fantastik
TürRoman
Yayım1967 (özgün)
1984 (Türkçe)
YayımcıCátedra (özgün)
Can Yayınları (Türkçe)
Medya türüBasılı kitap
Sayfa461
ISBN84-376-0494-X (özgün)
978-975-07-1936-3 (Türkçe)
OCLC930769320

Yüzyıllık Yalnızlık (İspanyolca: Cien años de soledad), Nobel Edebiyat Ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'in 1967 yılında Meksika'ya ilk gidişinde yazdığı başyapıtı niteliğindeki romanı.

Yazar, çocukluğunun geçtiği Aracataca kasabasını "Macondo" adıyla fantastik bir kurguyla sunmuştur ve amacını "çocukluk günlerini sanatsal bir dille ardında bırakmak" olarak açıklamıştır. Kitap, büyülü gerçekçilik akımının en önemli eserlerindendir.

Kitabın ilk baskısı Sander tarafından 1974 yılında yayımlanmıştır.

Çevirisini Seçkin Selvi'nin yaptığı ve Can Yayınları çıkışlı 2005 tarihli 27. baskısının arka kapağında yazar García Márquez'in ağzından şu sözler yer almaktadır:

"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları birörnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı büyük bir dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]