World of Warships

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
World of Warships
Yapımcı(lar) Wargaming
Sürüm 0.5.11
Platform(lar) Microsoft Windows, Macintosh
Çıkış tarih(ler)i (PC), (Mac)
Avrupa 17 Eylül, 2015
Tür(ler)i Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu
Biçim(ler) Gerçek oyunculara karşı, robot oyunculara karşı
Sistem gereksinimleri

Windows için;
2 GB RAM
2.7 GHz işlemci
IntelHD 4000 & GeForce 620M & AMD Radeon HD 4650
512 MB ekran kartı
DirectX 9.0c ile uyumlu ses kartı
1024 Kbps internet hızı[1]

World of Warships, Kıbrıslı Wargaming şirketi tarafından 17 Eylül 2015'te yayınlanan deniz savaşı temalı multiplayer online oyundur. Oyunun özellikleri, aynı şirket tarafından geliştirilen World of Tanks ve World of Warplanes oyunlarına benzemektedir. Ücretsizdir ancak bazı üst seviye özelliklere erişmek için premium hesap gerekir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçak gemisi, zırhlı, kruvazör ve muhrip olmak üzere dört farklı gemi türü ile sekiz farklı harita senaryosu üzerinde oynanır. Her geminin toplamda 10 tane farklı jenerasyonu bulunur.

Gemi türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, 1901 yılından 1954 yılına kadar üretilmiş olan savaş gemilerden ilham alınarak tasarlanan 4 farklı gemi tipi vardır.

Muhripler: Oyundaki en hızlı ve en ufak gemi türü olan Muhriplerin bir dizi rolü vardır. Öncelikli silâhı, torpidodur. Tahrip gücü çok yüksek olan torpidorlar, muhrip gemileri hariç bütün gemiler için tehlikelidir. Torpidolar, dar açılı ve geniş açılı olmak üzere iki şekilde fırlatılır. Torpidoların menzili 4,5 kilometreden 20 kilometreye kadar değişir. Başlangıç seviyesindeki muhriplerde 4 torpido kovanı bulunurken üst düzey muhriplerde 15 adet torpido kovanı bulunur.

Muhriplerin ikincil görevi, filonun birkaç kilometre önünden giderek sis perdesi oluşturmak ve düşmanı tarafından tespit edilmeyi önlemektir.

Muhrip gemilerde bulunan uçaksavar silahları güçlüdür. Bu sebeple müttefik gemilerin yakınlarında dolaşan muhripler, filoyu düşman uçaklarından korur.

Kruvazörler: Kruvazörler, en yüksek manevra kabiliyetine sahip savaş gemisi sınıfıdır. Ayrıca top mermilerini en sık atabilen gemi türü de kruvazörlerdir. Bu gemiler, diğer kruvazörlere ve muhriplere karşı etkilidir. Ancak zırhlı bir gemi karşısında son derece dayanıksızdır ve direnme şansı çok düşüktür.

Bazı kruvazörlerde sadece top mermisi fırlatılan bataryalar mevcutken bazılarında ekstradan torpido kovanı bulunur.

Zırhlılar: Zırhlı gemiler, rakiplerine üç şekilde tehdit oluşturur. Bu gemilerin sahip olduğu top mermileri, çok şiddetli bir ateş gücüne sahiptir. Bu bakımdan zırhlının hedefleri arasında diğer zırhlılar, kruvazörler, uçak gemileri bulunur. Ancak zırhlılar çok yavaş hareket eder, bataryaları yavaş yüklenir ve manevra kabiliyetleri diğer gemilere göre düşüktür. Bu yüzden muhripler, bu gemi türüne büyük tehdit oluşturur. Filosundan uzakta dolaşan bir zırhlı, düşman muhrip gemisi tarafından kolayca batırılabilir.

Bu gemiler otomatik çalışan ikincil top bataryalarına sahiptir. Bu bataryalar, zırhlıları muhriplerden olabildiğince korumaya çalışır. Ayrıca güvertelerine dizilmiş pek çok uçaksavar topu da uçaksavar savunması sağlar.

Uçak gemileri: Uçak Gemileri, oyunda en çok rolü üstlenen gemidir. Bu gemi, üç çeşit uçak taşır; bombardıman uçakları, torpido uçakları ve katapult avcı uçağı. Her uçak türü, belirli bir rolü üstlenir ve bir uçak gemisinin aynı anda birden fazla uçak grubu savaşa dahil olabilir. Örneğin avcı uçaklar müttefiklere refakat ederek onları koruyabilir. Bir uçak gemisinden havalanan uçaklar; düşman uçaklarına saldırıp filoyu koruyabilir, düşman gemilerini ya da uçaklarını erkenden keşfedip filonun harita üzerinde strateji belirlenmesini sağlayabilir, doğrudan düşman gemilerine saldırabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "World of Warships - Sistem gereksinimleri". 28 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.