World of Tanks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
World of Tanks
E3 2011'de oyunda da bulunan M4 Sherman tankı
GeliştiriciWargaming
YayımcıWargaming
TasarımcıSergey Khmelevsky
MotorBigworld
PlatformlarMicrosoft Windows, Xbox 360, Xbox One, PlayStation4, iOS, Android, Windows Phone
Çıkış
 • RU: 12 August 2010
 • CHN: 15 March 2011
 • EU: 12 April 2011
 • NA: 12 April 2011
 • SGP: 8 March 2012
 • VN: 16 March 2012
 • JP: 5 September 2013
Console edition
Xbox 360
 • : 12 February 2014
Xbox One
 • : 28 July 2015
PlayStation 4
 • NA: 19 January 2016
TürDevasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu
ModÇok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

World of Tanks, Belaruslu Wargaming şirketi tarafından 12 Ağustos 2010 tarihinde yayınlanan Tank savaşı temalı,[4] 20. yüzyıl ortalarının zırhlı birlik savaşlarına yönelik bir takım tabanlı multiplayer online oyundur. Oyunun özellikleri, aynı şirket tarafından geliştirilen World of Warships ve World of Warplanes oyunlarına benzemektedir. Ücretsizdir ancak bazı üst seviye özelliklere erişmek ve oyundaki tankları almayı hızlandırmak için premium hesap gerekir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Tank türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafif (light) tankağır (heavy) tankorta (medium) tank, tank avcısı(tank destroyer) ve kundağı motorlu toplar(self-propelled gun) olmak üzere beş farklı tank türü ile oynanır. Oyunda 1. seviye tanklardan savaşarak 10. seviye tanklara ulaşmaya çalışırsınız. Oyunda şu an 11 farklı ülkenin tankları yer almaktadır.[5][6]

Her savaşta harita belirli taktiklerle nitelendirilebilecek üç savaş hattına ayrılır.

Düşmanla çarpışmalar ilk hatta gerçekleşir. Burada ağır zırhlı araçlar taarruz hatlarını zorlarken manevra kabiliyeti yüksek hafif tanklar düşmanları tespit eder. İkinci hattaki araçlar taarruzu destekler ve taarruz araçlarını korur. Üçüncü hat keskin nişancı araçlar ve topçular içindir, düşmanları pusudan ve uzun mesafelerden yok eder.

Tank Fonksiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Araç türleri, savaş hatlarındaki fonksiyonlarını seçili aracın niteliklerine dayalı olarak gerçekleştirir.

 • Hafif Tank: Hafif tanklar, zayıf zırha ancak harika görüş mesafesine ve gizliliğe sahiptir. Hafif tankların ana hedefi düşman araçlarını tespit etmek ve müttefiklere düşman konumları hakkında bilgi sağlamaktır. Yavaş, zayıf zırhlı düşmanlara karşı yakın mesafeden ateş eder ve görüş mesafelerindeki düşman araçlarının paletlerine hasar vererek onları hareketsiz bırakır.
 • Orta Tank: Orta tankların savaştaki rolleri bu türdeki belirli aracın niteliklerine bağlıdır. Orta zırha, iyi topa ve yüksek manevra kabiliyetine sahip orta tanklar ateş desteği sağlayıp müttefiklerini korur. Bu tür araçlar görüş mesafeleri içindeki düşman araçlarına hasar verir. Yakın dövüşte bu tanklar yanına geçebildiğinde tek bir hedefe karşı savaşır. İyi manevra kabiliyetleri ve gizlilikleri sayesinde bu tür orta tanklar genellikle ilk isabeti kaydedebilir. İlk hatta destek oldukça iyi ön ve/veya kule zırhına sahip çok yönlü orta tanklar ve düşük manevra kabiliyeti ama iyi zırha sahip orta tanklar tarafından gerçekleştirilir. Destek tanklar orta ve yakın mesafede en etkin şekilde oynar, düşmanları tespit edip araçlarını hareketsiz bırakır.
 • Ağır Tank: Ağır tanklar yakın mesafede çarpışır. Güvenilir zırhları ve güçlü topları sayesinde düşmanın vereceği hasarı etkin şekilde engeller. Bu nitelikler onların taarruz hatlarını zorlamasına ve hasarın büyük bir kısmını bertaraf ederek ilk savaş hattındaki düşman araçlarını tutmasına imkân sağlar. Şarjörlü yükleme sistemine sahip ağır tankların karakteristiği harika ateş gücüne sahip oldukça vasat toplarının bulunmasıdır. Bu faktörler onların kilit taarruz hatlarını zorlarken müttefiklerine destek vermesini sağlar.
 • Tank Avcısı: Uzun menzilli ve isabetli toplara, zayıf zırha sahiptir. Bu tür tanklar gizlilikleri ile öne çıkar ve pusu noktalarında etkili bir şekilde ateş edebilir.
 • Kundağı Motorlu Top: KMT'lerin ana nitelikleri güçlü bir top, zayıf zırh ve düşük manevra kabiliyetidir. Bu araç türü düşmanın arkasına topçu saldırıları ve yakındaki araçları yüksek patlayıcılar ile şoka sokmak üzere tasarlanmıştır. Bu araçlar müttefiklere destek sağlayan tank topçuları olarak görev yapabilir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ 26 August 2011, ‘월드 오브 탱크’ 정식 서비스 안내 30 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., World of Tanks Korea
 2. ^ "World of Tanks on PlayStation 4 is Live!". World of Tanks Console Portal. 24 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2016. 
 3. ^ "PS4版『World of Tanks』、2016年1月20日より正式サービス開始! 早期プレイヤーにはプレミアム車輌をプレゼント" (Japonca). Famitsu. 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2017. 
 6. ^ "Tankopedi: savaş araçları incelemeleri, karşılaştırmaları ve koleksiyonları". web.archive.org. 4 Mayıs 2021. 4 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2021. 
 7. ^ "Araç Türleri ve Fonksiyonları". web.archive.org. 4 Mayıs 2021. 4 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2021.