Wilhelm Dilthey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wilhelm Dilthey
Doğumu18 Kasım 1833(1833-11-18)
Wiesbaden-Biebrich, Alman Konfederasyonu
Ölümü1 Ekim 1911 (77 yaşında)
Seis am Schlern, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu
Çağı19. yüzyıl felsefesi
BölgesiBatı felsefesi
OkuluHermenötik
İlgi alanlarıVerstehen, edebiyat teorisi, entelektüel tarih, insan bilimi, hermenötik daire, olgusallık, Geistesgeschichte
Etkilendikleri

Wilhelm Dilthey, 1833-1911 yılları arasında yaşamış ve insanî bilimlerinin metodolojisine önemli katkılar yapmış olan Alman filozofu.

Doğa biliminin başarıları karşısında, insanî bilimlerdeki gelişmeyi açıklayabilmek için tarihselcilikle yaşam felsefesinden kimi öğeleri bir araya getirmiş olan Dilthey, tarihin insan yaşamını anlamada anahtar olduğu inancıyla, insan bireylerinin ve toplumların ancak tarihsel bir çerçeve içinde anlaşılabileceğini öne sürmüş ve dolayısıyla, temelde tarihe ilişkin araştırmayla bu araştırmanın uygun yöntemleri üzerinde durmuştur.

Dilthey kendi ve kendinden önceki dönemlerin tarih anlayışlarını tarihi yalnızca yaşadıkları dönem açısından ele aldığından eksik bulmuştur. Alman Tarih okulu da dahil dönemin tarih anlayışları yaşanılan çağın değerlerine göre tarihi temellendirmiştir. Bu anlayış insan yaşamını göz ardı eder. Dilthey'e göre tarih bir bütün olarak ele alınmalıdır. O doğa bilimleriyle tarihsel bilginin farkını açıklamayı amaçlar ve tarihsel bilginin eleştirisini yapmaya çalışır.