Rudolf Steiner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rudolf Joseph Lorenz Steiner
Doğumu25 Şubat 1861(1861-02-25)
Kraljevec, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (günümüzde Donji Kraljevec, Hırvatistan)
Ölümü30 Mart 1925 (64 yaşında)
Dornach, İsviçre
Çağı20. yüzyıl felsefesi
BölgesiBatı felsefesi
OkuluFenomenoloji, holizm, monizm
İlgi alanlarıMetafizik, epistemoloji, bilim felsefesi, ezoterizm, Hristiyanlık, Masonluk
Önemli fikirleriAntroposofi, antroposofik tıp, biyodinamik ziraat, eurythmy, Waldorf eğitimi

Rudolf Joseph Lorenz Steiner (25 Şubat 1861- 30 Mart 1925), Avusturya asıllı filozof, bilim insanı, eğitimci, sanatçı, ezoterist, yazar, antropozofi’nin kurucusu.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1861’de Kraljevec’de doğdu. Viyana Yüksek Teknik Okulu’nda sosyal bilimler ve matematik okudu. 1891’de “Hakikat ve Bilgi” teziyle Rostock Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 1889 ile 1896 yılları arasında Goethe’nin tüm yapıtlarını yayıma hazırladı. 1902’de H.P. Blavatsky’nin kurmuş olduğu Teozofi Cemiyeti’ne katıldı. Ancak sonradan “hakikat yolu”nun salt Doğu mistisizmine dayandırılamayacağı gerekçesiyle bu cemiyetten ayrıldı ve 1913’te reenkarnasyonu ilke edinen Antropozofi Cemiyeti’ni kurdu. Steiner, antropozofi’yi bir “spiritüel gelişim yolu” olarak tanımladı. 1920’de Goethe’nin yazılarından esinlenerek kurduğu okula Goetheanum adını verdi. Hayatının son yirmi beş yılını ruhsallık, sosyal bilimler, eğitim, sanat, tarım ve sağlık üzerine ders ve konferanslar vererek geçirdi. Steiner’in çalışmaları birçok ülkede, engelli çocuklar için okulların, bilim araştırma merkezlerinin ve sanat okullarının kurulmasına yönelik girişimlere temel oluşturmuştur.

Aynı zamanda bir postkognisyon medyumu olan Rudolf Steiner spiritüalizm ve teozofi çevrelerinde Atlantis ve dünyanın bilinmeyen geçmişi hakkında “akaşik okumalar”ıyla bilgi veren iki önemli isimden biri olarak kabul edilir. Naziler’in baş düşmanlardan biri olarak kabul ettikleri Steiner’ı Hitler, çeşitli baskınlar düzenlemesine rağmen yakalattıramamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]