Werdinsel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Werdinsel

Werdinsel ya da Limmatauen Werdhölzli, Zürih şehrinde Limmat nehri üzerinde koruma altına alınmış olan bir ada.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu anda Zürih 10. bölgede Höngg sınırları içinde kamuya açık bir park alanı olan ada Limmat vadisinin kuzeyinde yer alır. Ada 550 metre uzunluğunda, 125 metre eninde ve denizden 403 metre yüksekte bulunur. Ada Giessen denilen yapay bir kanal ile sahilden ayrılmıştır ve köprülerle nehrin iki yanına ulaşılabilir.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Adada yer alan Au-Höngg plajı Limmat nehri üzerindeki dört nehir plajından biridir. Giriş ücretsizdir, ancak altyapı hizmetleri sınırlıdır. Adada bir restoran, mangal yerleri, aile bahçesi, kum sahil ve bir ormanlık alan bulunur. Nehir üstündeki bu küçük ada, on yıllardan beri köpeklerini gezdirmek isteyen şehir sakinleri, nüdistler, LGBT taraftarları ve çocuklu ailelerin hak talep ettikleri bir "çatışma alanı" durumundadır. Adanın bir başka sorunu da günlük 4500'e varan misafiri ile yılda yarım milyon insanın ziyaret ettiği bir yer olmasıdır.[1]

Kültürel miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada Zürih'teki su kenarında endüstrileşme açısından da tarihsel bir nitelik taşır. Zürih'in en eski elektrik santrallerinden biri olan Kraftwerk Werd de buradaydı. Werd eski Almanca'da nehir üzerinde bulunan ada için kullanılan bir terimdi. Werdinsel bu yüzden "ada adası" gibi bir anlama gelir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zürih şehri resmi sitesi, Werdinsel 8 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 07.02.2017 tarihinde alındı.
  2. ^ Werdinsel 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., http://www.gebrueder-duerst.ch 17 Mayıs 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 07.02.2017 tarihinde alındı.