Walthère Frère-Orban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Walthère Frère-Orban

Hubert Joseph Walthère Frère-Orban (24 Nisan 1812 - 2 Ocak 1896) Belçikalı bir liberal siyasetçi ve devlet adamıydı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Liège'de doğdu, eğitimini evde ve Paris'te aldı ve bulunduğu kasabada hukuk uygulamasına başladı. Kendisini Liberal partiyle özdeşleştirdi ve Katolik din adamları ile yapılan tartışmalarda göze çarpıyordu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1846'da liberal bir siyasi parti tüzüğü olarak kabul edilen programı yazdı. 1847'de Belçika Odasına seçildi ve Bayındırlık Bakanı seçildi. 1848'den 1852'ye kadar Finans bakanlığını elinde tuttu. Belçika ulusal bankasını kurdu, posta ücretini düşürdü, gazete vergisini kaldırdı ve serbest ticaretin güçlü savunucusu oldu.

Muhafazakârlara karşı yöneltilen La mainmorte et la charité (1854-57) adlı eseri Belçika'daki partilerin konumu üzerinde büyük bir etki yarattı. Sonuç olarak, 1857'de Liberaller iktidara döndüler ve Frère-Orban, 1868'de 11. Başbakan olmayı başaran Charles Rogier kabinesinde bir kez daha Maliye Bakanı oldu. 1870'te Katolikler üstünlüğünü geri aldı ve onu emekli etmek zorunda bıraktı ancak 1878'den 1884 yılına kadar yeniden kabinedeki başkanlığını sürdürdü ve 1880'de Vatikan'la diplomatik ilişkileri koptu (1884'te restore edildi).

Ekim 1894 seçimlerinde tekrar liberal bir tavırla iken, Katoliklerin ilerici ve sosyalistlere karşı destek vermediğini kategorik olarak reddetti. Sosyalist Célestin Demblon tarafından tekrar seçilip yenilmedi.

Hastalıktan ötürü zayıf düştü, 2 Ocak 1896'da öldü. Frère-Orban, Robermont mezarlığında Liège'de doğduğu yerde yatmaktadır.

Siyasi felsefesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Frère-Orban'ın liberalizmi, devletin kilise üzerindeki otoritesinin iddiası ve din adamlarına karşı laik kamu eğitimi sisteminin savunmasından ibaretti. Frère-Orban, oyların "aşırı genişletilmesine" her zaman karşı çıktı. Diğer eserler arasında Le question monétaire'ı yazdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Charles Rogier
Belçika Başbakanı
1868–1870
Sonra gelen
Jules d'Anethan
Önce gelen
Jules Malou
Belçika Başbakanı
1878–1884
Sonra gelen
Jules Malou