Henri Jaspar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Henri Jaspar

Henri Jaspar (d. 28 Temmuz 1870, Schaerbeek - ö. 15 Şubat 1939, Brüksel, Belçika), Belçikalı devlet adamı. I. Dünya Savaşı sonrasında yapılan barış görüşmelerinde ülkesinin delegeleri arasında yer almış, başbakanlık döneminin (1926-31) başlarında ortaya çıkan ciddi bir mali krizi çözüme ulaştırmıştır.

Katolik Parti üyesi olarak siyasete atıldı. 1918'de iktisat bakanı oldu ve I. Dünya Savaşı sonrasında Belçika sanayisinin yeniden kuruluş çalışmalarında görev aldı. Dışişleri bakanıyken (1920-24), Belçika'nın Milletler Cemiyeti'ne girmesini ve Lahey'deki Milletlerarası Daimi Adalet Divanı'nda (sonradan Uluslararası Adalet Divanı) temsil edilmesini sağladı. 1921'de, Belçika ve Lüksemburg arasında gümrük birliği kurulmasında önemli rol oynadı. 1924'te Almanya'nın Müttefikler'e tazminat ödemesini sağlayan Dawes Planı görüşmelerine katıldı.

1926'da kurulan koalisyon hükümetine başkanlık eden Jaspar, maliye bakanı Émile Francqui'nin önerdiği bir dizi mali politikayı uygulamaya soktu. Amacı ekeonomik krizi atlatmak olan bu girişim, paranın devalüe edilmesi, yeni vergiler konması, kamu borçlarının faizlerinin düşürülmesi, demiryollarının ulusallaştırılması ve kamu hizmetlerinin finansmanı gibi adımları içermekteydi. Bu önlemlerle canlanan ekonomi 1929 Büyük Bunalımı'yla yeniden gerileme dönemine girdi. Daha sonra maliye bakanı (1932-34) ve dışişleri bakanı (1934) olarak görev yapan Jaspar, 1939'da yeni bir hükümet kurmaya çağrıldıysa da bunun hemen ardından öldü.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Prosper Poullet
Belçika Başbakanı
1926 - 1931
Sonra gelen:
Jules Renkin