Étienne Constantin de Gerlache

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Étienne Constantin de Gerlache

Étienne Constantin, Baron de Gerlache (26 Aralık 1785 – 10 Şubat 1871) Hollanda Birleşik Krallığı'nda avukat ve politikacıydı ve daha sonra 1831'de yeni kurulan Belçika devletinin ilk Başbakanı oldu.[1]

Paris'te hukuk okudu ve bir süre orada çalıştı, ancak Hollanda Krallığı'nın kurulmasından sonra Liège'ye yerleşti. Devlet geneline üye olarak muhalefetin enerjik bir üyesiydi ve bir ultramontan politikasını reddetmesine rağmen, aşırı Katoliklerin 1830 devriminin yolunu açan Liberal parti ile ittifakını destekledi.

Ancak, 1830 Ağustos'unda yaşanan rahatsızlık olayının ardından, yine de, Orange-Nassau Hanedanlığı ve Hollanda devletleriyle olan birliğin gerekli olduğunu düşündü; ancak görüşleri değişti ve Geçici Hükûmet'te çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Kongre Başkanı oldu ve Saxe-Coburg'lu Leopold'u Belçikalıların Kralı olmaya davet eden hareketi öne sürdü. 1832'de Temsilciler Meclisi'nin Başkanlığını yaptı ve otuz beş yıl boyunca Yargıtay (Temyiz Mahkemesi'ne) Başkanlık etti.

1831 yılında, 1832 yılına kadar başkanlığını yaptığı Belçika Temsilciler Meclisi için Liège'de seçildi. Daha sonra, Belçika'da Yargıtay'ın ilk 1. başkanı oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Destourets, ou de l'Essai sur Grétry du Liégeois Étienne Constantin Gerlache. Le propre neveu du compositeur, André-Joseph Grétry, et un autre editions.cmbv.fr.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Charles Rogier
Geçici
Belçika Başbakanı
1831
Sonra gelen
Joseph Lebeau
Yeni makam Temsilciler Odası Başkanı
1831–1832
Sonra gelen
Jean-Joseph Raikem
Yeni makam Yargıtay 1. Başkanı
1832–1867
Sonra gelen
Eugène Defacqz