Volkan Hürsever

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Volkan Hürsever, kontrbas sanatçısı

On yıl süren klasik müzik eğitiminin ardından 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümümünden mezun olan Volkan Hürsever, ilk caz teorisi derslerini Neşet Ruacan´dan aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında yerli yabancı birçok müzisyenle çalıştı, festivallerde ve albümlerde çaldı konserler verdi. Saksafonist ve kompozitör Ricky Ford´un kurduğu İstanbul Jazz Collective´e katıldı. 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali´ nde Roy Haynes´in "Birds of a Feather" projesinde , Roy Haynes, Kenny Garrett, Nicholas Payton ve Dave Kikovski ile aynı sahneyi paylaştıkdan sonra gurubun Avrupa turnesine katıldı.

Müzik Performans Bölümü kapanana kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi´nde kontrbas sınıfının hocalığını yaptı. Türk caz müzisyenlerinin , hemen hemen hepsiyle çaldı. Alan Harris, Laverne Buttler, Marion Cowings , Billy James, Harvey Thompson , Clifford Jarvis gibi dünyanın önde gelen müzisyenleriyle birlikte uzun zaman çalıştı. Hem ritmi hem akoru sağlayan doğası gereği cazda ön planda bulunmaması beklenen bir enstrüman olan kontrabas tınılarını ikincil ses olarak net ve doğru zamanda duyuran Volkan Hürsever, akustik basın bu evrensel misyonunun Türkiye´deki ve dünyadaki yetkin temsilcilerinden biridir.

Burçin Büke ve Volkan Öktem ile birlikte çaldıkları Hediye isimli ilk albümünün kayıtlarını mart 2009'da bitirdi. Albüm aynı yılın ekim ayında A.K. Müzik tarafından yayımlandı.

Çaldığı albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 Önder Focan - Erken

1995 Kerem Görsev - Hands and Lips

1996 Bülent Ortaçgil - Bu Şarlıkar Adam Olmaz

1996 Kerem Görsev - I love May

2002 Kerem Görsev - Epectations

2004 Aşkın Arsunan - One a day

2006 Kerem Görsev - Orange Juice

2007 Burçin Büke

2009 Volkan Hürsever - Hediye

2010 Güç Başar Gülle - İlk Renk

2010 Nevcivan Özel - Taristanbul

2011 Murat Aydemir Trio

2012 Güvenç Dağüstün - Evde Yoklar

2013 Yavuz Akyazıcı - Short Stories

2013 Tuluğ Tırpan - My Blue Color

2013 Güç Başar Gülle - Bensiz

2013 Merih Aşkın - Siret

2014 İncesaz - Geçsin Günler

2014 Şenay Lambaoğlu - Zarf Tümleci

2014 Mustafa Avkıran - Sabahlar Olmasın

2015 Yavuz Akyazıcı Trio - Live At Pannonica

Hediye[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkan Hürsever bu albümde Burçin Büke (piyano) ve Volkan Öktem (davul) ile birlikte çalıştı. Albüm A.K. Müzik'ten çıktı. Proje, Burçin Büke ve Volkan Hürsever’in yıllara dayanan dostluğunun ve müzik sohbetlerinin devamında Volkan Öktem’in onlara katılmasıyla şekillendi. Hediye'de üç müzisyenin ayrı ayrı besteleri olduğu gibi, ortak bir çalışmaları da yer alıyor. Özgün ve güncel yedi enstrümantal yapıtın yanı sıra gerçek bir caz klasiği olan Autumn Leaves ise Hürsever-Büke-Öktem üçlüsünün kendine has yorumuyla Hediye'ye yılların ardından gelen bir renk katıyor. Üçlü, Hediye ile ilgili iddialı cümleler kurmak yerine sadece ve sadece güzel müzik yapmanın hazzını yaşadıklarını belirtip dinleyicilerin de onların bu mutluluğuna ortak olmasını diliyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]