Vitis riparia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vitis riparia
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Eudicots
Klad: Rosids
Takım: Vitales
Familya: Vitaceae
Alt familya: Vitoideae
Cins: Vitis
Tür: V. riparia
İkili adlandırma
Vitis riparia
André Michaux

Vitis riparia Michx, nehir üzümü veya don üzümü ile ortak isimlerin[1] Kuzey Amerika'ya özgü bir asmadır. Tırmanıcı bir asma olarak, Québec'ten Teksas'a ve doğu Montana'dan Nova Scotia'ya kadar orta ve doğu Kanada ile Amerika Birleşik Devletleri'nin orta ve kuzeydoğu kısımlarında yaygın bir şekilde dağılmıştır. Kuzeybatı ABD'de izole popülasyon raporları vardır ancak bunlar muhtemelen doğallaştırılmıştır.[2] Uzun ömürlüdür ve en uzun ağaçlardan yukarı gölgeliğe kadar ulaşabilir.

Hem kuşlara hem de insanlara çekici gelen koyu renkli meyveler üretir ve ticari bağcılıkta aşılı anaç ve melez üzüm yetiştirme programlarında çok kullanılır.

Riverbank üzümü, Vitis riparia bilimsel adının İngilizceye çevirisidir; Latince 'de rīpārius kelimesi "nehir kıyısı" demektir ve riparia kelimesi bu Latince kelimeden türetilmiştir.[3]

Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Olgun asmalar gevşek, çatlak kabuk'ludur ve çapları birkaç inç olabilir.

Yapraklar dönüşümlüdür, genellikle zıt sarılgan filizlerle (İngilizce: tendril) veya çiçek salkımlarıyla, kaba dişli, 5-25 cm (2,0-9,8 in) uzunluğunda ve 5-20 cm (2,0-7,9 in) genişliğindedir ve bazen damarların altında seyrek tüylüdürler.

V. riparia işlevsel olarak ikievciklidir.[3] Çiçeklenmede, çok dallı salkımı 4-15 cm (1,6-5,9 in) uzunluğunda ve gevşektir ve çiçekleri küçük, kokulu ve beyaz veya yeşilimsi renklidir.

V. riparia Nisan ve Haziran ayları arasında ve Ağustos veya Eylül aylarında çiçek açar[4] küçük 6-15 mm (0,24-0,59 in) mavi-siyah tane (üzüm) verir ve çiçek açan, çekirdekli, sulu, yenilebilir, şarap tadında, Vitis labrusca'nın "tilki" özelliklerinden yoksun ancak genellikle oldukça ekşi ve otsu'dur. V. riparia çok çeşitlidir ve yukarıdaki genel tanımdan önemli ölçüde sapabilir. Beyaz taneler, mükemmel çiçekler, büyük salkımlar, büyük taneler ve tatlı taneler bilinen çeşitlerdendir. Ancak, bazı gözlemciler bu tür çeşitleri diğer üzüm türleri ile doğal melezleşmenin kanıtı olarak görür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vitis riparia". Germplazm Kaynakları Bilgi Ağı (GRIN). Tarım Araştırma Merkezi (ARS), Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA). 
  2. ^ "Vitis riparia". County-level distribution map from the North American Plant Atlas (NAPA). Biota of North America Program (BONAP). 2014. 
  3. ^ a b Burnham, Robyn J. (2014). "Vitis riparia". CLIMBERS: Censusing Lianas in Mesic Biomes of Eastern Regions. University of Michigan College of Literature, Sciences and the Arts. 27 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2022. 
  4. ^ Şablon:EFloras