Vipsania Agrippina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roma İmparatorluk Hanedanları
Julio-Claudian Hanedanı
Augustus
Çocukları
   Öz - Yaşlı Julia
   Evlatlık - Gaius Caesar, Lucius Caesar, Agrippa Postumus, Tiberius
Tiberius
Çocukları
   Öz - Julius Caesar Drusus
   Evlatlık - Germanicus
Caligula
Çocukları
   Öz - Julia Drusilla
   Evlatlık - Tiberius Gemellus
Claudius
Çocukları
   Öz - Claudia Antonia, Claudia Octavia, Britannicus
   Evlatlık - Neron
Neron
Çocukları
   Öz - Claudia Augusta

Vipsania Agrippina, (MÖ 36-20) Marcus Vipsanius Agrippa'ın ilk karısı Pomponia Caecilia Attica'dan olan kızı ve Cicero'nun arkadaşı ve savaşçı Titus Pomponius Atticus'un torunudur. Babaannesi Marcus Licinius Crassus'un soyundan gelir. Evliliğinden dolayı Quintus Tullius Cicero'nun büyük yeğenidir.

Octavianus ve babası onu ilk doğum gününden önce Tiberius ile nişanlamışlardır. MÖ 20 ya da MÖ 16'da Tiberius ile evlenmiştir. Oğulları Julius Caesar Drusus MÖ 13'te doğmuştur.

Agrippa MÖ 12 yılının Mart ayında ölmüştür. Augustus'un kızı Yaşlı Julia ile evliydi. Augustus tarafından Vispania'dan boşanmak zorundan bırakılan Tiberius Julia ile evlendi. Tiberius'un Vipsania'yı sevdiği ve Julia'yı onaylamadığı aktarılır. Bu sırada hamile olan Vipsania olayın şoku nedeniyle bebeğini düşürmüştür.

MÖ 11'de Vipsania ünlü hatip Gaius Asinius Pollio'nun oğlu Senatör Gaius Asinius Gallus Saloninus ile evlenmiştir. En az altı oğulları olmuştur. Vipsania Agrippina, 28 Mayıs'ta oğlu Drusus için düzenlenen bir onursal törenden birkaç gün sonra 20 yılında ölmüştür.

Tiberius, Drusus'u kendi oğlu ilan ettiğinden Gallus'tan nefret etmiştir. 30 yılında, Tiberius'un teşvikiyle Senato tarafından "halk düşmanı" ilan edilen Gallus (Cassius Dio 58.3) 33 yılında hapishanede açlıktan ölmüştür.

Tacitus'un aktardıklarına göre Vipsania, Agrippa'nın çocukları arasında vahşet sonucu ölmeyen tek çocuğudur.[1] Zamanının en gözde kadınlarından birisidir. 21-23 yılları arasında Julius Caesar Drusus onun anısını heykeller, sikkeler ve yazıtlarla onurlandırmıştır.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiberius ile evliliğinden:

Gaius Asinius Gallus Saloninus ile evliliğinden:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Christian Settipani, Les Ancêtres de Charlemagne (France: Éditions Christian, 1989), (Fransızca)
  • Christian Settipani, Continuite Gentilice et Continuite Familiale Dans Les Familles Senatoriales Romaines A L'epoque Imperiale, Mythe et Realite, Addenda I - III (juillet 2000- octobre 2002) (n.p.: Prosopographica et Genealogica, 2002), (Fransızca)
  • Luíz Paulo Manuel de Menezes de Mello Vaz de São-Payo, A Herança Genética de Dom Afonso I Henriques (Portugal: Centro de Estudos de História da Família da Universidade Moderna do Porto, Porto, 2002), (İspanyolca)
  • Manuel Dejante Pinto de Magalhães Arnao Metello and João Carlos Metello de Nápoles, "Metellos de Portugal, Brasil e Roma", Torres Novas, 1998, (İspanyolca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [2] 21 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Vipsania Agrippina hakkında bilgi ve sikke örneklerinin görülebileceği web adresi