İçeriğe atla

Viktor Suvorov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Viktor Suvorov
Casusluk faaliyeti
BağlılıkSSCB (iltica)
HizmetGRU
Kişisel bilgiler
Doğum ismiVladimir Rezun
Doğum20 Nisan 1947
Primorski Krayı, SSCB
İşiYazar

Viktor Suvorov (Rusça: Ви́ктор Суво́ров) (d. 20 Nisan 1947, Primorski Krayı), gerçek adı Vladimir Bogdanoviç Rezun (Rusça: Влади́мир Богда́нович Резу́н) olan Sovyet Askeri İstihbarat (GRU) subayıdır. 10 Haziran 1978 tarihinde, Cenevre'deyken Batı'ya iltica etmiştir. Yakın çevresinde, mesleki faaliyetlerinde ve Batı'ya iltica ettikten sonra yayımladığı "Buzkıran" adlı kitabında Viktor Suvorov takma adını kullanmıştır.

Rusya'nın Uzak Doğu'sundaki Primorye vilayeti, Hasan bölgesi, Barabaş köyünde dünyaya gelen Suvorov'un babası ve erkek kardeşi de Kızıl Ordu'da subaydı.

Sovyetler Birliği'ndeki askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Suvorov, 1958-1963 yıllarında Voronej'deki Suvorov Harp okuluna, 1963-1965 yıllarında Kalinin'deki harp okuluna devam etmiştir. 1965-1968 yıllarıda Kiev'deki (ikinci sınıfından başlamak üzere) Askeri Yüksek Okula devem etti. 1968 yılında Çekoslovakya'nın işgaline katılan Suvorov, 1970-1971 yıllarında Volga bölgesi Askeri Bölge Karargahı'nın istihbarat bölümünde ve Spetsnaz (Özel Harekât Gücü)'nde görev yapmıştır. 1971-1941 askerî-diplomasi akademisine devam etti. 1974-78 yılları arası GRU ajanı olan bir diplomattır.

Batı'daki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Suvorov, Batı'ya iltica ettiği 10 Haziran 1978 tarihinden bu yana İngiltere’de istihbarat analisti ve öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Suvorov, pek çok polemik ve tartışmaya yol açan kitabı Buzkıran'da (Rusça Ледокол), Stalin'in Avrupa'yı istila planlarını işlemiştir. Bu çalışmanın ana fikri, Stalin'in Avrupa'da bir savaşın başlamasını kışkırttığı, Hitler'i buna zorlayacak politikalar izlediği ve bir Avrupa savaşının ardından Avrupa'yı istila etmek için hızla silahlandığı yönündedir. Suvorov bu iddialarını bazı savlara dayandırmaktadır.

  • Sovyet rejiminin, bir savaşın Avrupa ülkelerinde bir "devrimci durum" yaratacağı gerekçesiyle savaş çıkmasını tercih ettiği
  • Kızıl Ordu'nun ve Sovyet askeri teknolojisinin -iddia edilenin tersine-, özellikle II. Dünya Savaşı öncesinde çok güçlü olduğu
  • Stalin döneminde gerçekleştirilen askeri teknolojinin tümüyle saldırı amaçlı bir teknoloji olduğu, savunma amaçlı teknolojilerin bu uğurda ihmal edildiği
  • Barbarossa Harekatı'nın hemen öncesinde, Almanya'ya taarruz planının gereği Kızıl Ordu'nun batı sınırlarında yığınak yapmış olduğu, bu yığınağın olası bir saldırıya karşı savunmayı değil, taarruzu amaçlaması nedeniyle Alman taarruzunun ilk haftalarında çok büyük askeri kayıplara uğrandığı

Esasen Sovyetler'in Almanya'ya saldırı hazırlığı içinde oldukları savı daha önce General Pyotr Grigorenko tarafından ileri sürülmüştü. Ancak Suvorov Buzkıran'da bu tezi ayrıntılı bilgiler ve çıkarımlar çerçevesinde ortaya atmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Viktor Suvorov, Buzkıran Delta Kültür Yayınevi, Türkçeye çeviren: Bahram Abdurahimov, 2009 Eylül