İçeriğe atla

Vera Harujaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vera Harujaya
BelarusçaВера Харужая, LehçeWiera Charuża
Vera Harujaya
Doğum27 Eylül 1903(1903-09-27)
Babruysk
ÖlümKasım 1942
Vitsebsk
MilliyetBeyaz Rus, Sovyet
VatandaşlıkBelarus SSC, Sovyetler Birliği
MeslekYazar, öğretmen, gazeteci
Tanınma nedeniSovyet casus, eylemci, partizan, direniş hareketi üyesi
Siyasi partiBelarus Komünist Partisi
Kurul üyeliğiBelarus Komsomolu Merkez Komitesi
Ödüller • Sovyetler Birliği Kahramanı
 • Kızıl Bayrak Nişanı
 • Lenin Nişanı

Vera Harujaya (BelarusçaВера Харужая, LehçeWiera Charuża; 27 Eylül 1903; Babruysk - Kasım 1942; Vitsebsk), İki Savaş Arası Dönem sırasında Polonya'da Sovyetler Birliği için casusluk görevi yapan Beyaz Rus komünist yazar, öğretmen, gazeteci, eylemci, partizan, direniş hareketi üyesi, ulusal kahraman.[1][2] Barbarossa Harekâtı sonrası Naziler tarafından idam edildi.[3] Kendisine Lenin Nişanı, Kızıl Bayrak Nişanı ve Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı verildi.

Vera Harujaya, 1905 Devrimi'nden önce Rus İmparatorluğu'na bağlı Babruysk'ta işçi bir ailesinin çocuğu olarak doğdu. 1919'da Mazır'da bir işçi okulundan mezun oldu. Kasaba, Riga Barış Anlaşması sonucu Bolşeviklere devredildi ve Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin parçası oldu. Harujaya devlet okullarında eğitim gördü, Mazır ve Babruysk (günümüzde Doğu Belarus) bölgelerinde yerel Komsomol şubelerinde siyasi komiserliği yaptı. 1922-1923'te Belarus Komsomolu Merkez Komitesi'nin yönetiminde çalıştı ve aynı zamanda Belarus Sovyet gazetelerinde faaliyet yürüttü.[4]

Polonya'ya görevlendirme

[değiştir | kaynağı değiştir]

1920'den sonra Harujaya, Komintern liderliğinde sürdürülen Polonya hükûmeti karşıtı kampanyaya aktif olarak katıldı. Sovyetler Birliği'ndeki kıdemli bir komünist parti okulundan mezun olduktan sonra, Şubat 1924'te, sınırını geçerek İkinci Polonya Cumhuriyeti'ne girdi. Doğu Polonya’da iken (günümüzde Batı Belarus), Batı Belarus Komsomol Merkez Komitesi’ne atandı ve o dönem yasadışı sayılan Belarus komünist belgelerini yazdırdı.[4]

Eylül 1925'te Polonya hükûmeti tarafından tutuklandı, siyasi faaliyetlerinden dolayı mahkûm edildi ve 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1932'de, Sovyet cezaevinde tutulan Polonyalı bir siyasi mahkûm karşılığında, Sovyetler Birliği'ne teslim edildi. 1935'teki Büyük Temizlik sırasında Harujaya, kocasının onu yetkililere bildirmesinin ardından komünist partiden dışlandı. 1937'de NKVD tarafından tutuklandı ve iki yıl hapis yattı. Ağustos 1939'da Sovyetler Birliği'nin Polonya'ya müdahalesinde hemen önce serbest bırakıldı.

Barbarossa Operasyonu ismiyle Sovyetler Birliği'ne yapılan Nazi saldırısından sonra Harujaya, Sovyet partizan birliğine katıldı. Kasım 1942'de tutuklandı ve Naziler tarafından idam edildi.

Harujaya Lenin Nişanı, Kızıl Bayrak Nişanı sahibidir. Ayrıca 1960 yılında kendisine Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı verildi.

Başkent Minsk'in merkezindeki caddelerden birine Harujaya'nın ismi verildi.[4]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Новиков Г.И. Вера Хоружая. 2 изд. Мн., 1973; • Булацкий Г.В., Талапина С.В. Вера Хоружая — революционер, публицист. Мн., 1973; • Жизнь, отданная борьбе. Мн., 1975.; • Селеменев В., Селицкая Л. Ордер № 37. Как Вера Хоружая не стала «польской шпионкой» // Народная газета. 2001. 9 лют.
  2. ^ "Вера Захаровна Хоружая" (Rusça). 31 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2019. 
  3. ^ "Вера Захаровна Хоружая" (Rusça). Vulica.by. 25 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2019. 
  4. ^ a b c Хоружая (Khoruzhaya) 2 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at dic.academic.ru (Rusça)